Odkrycie polskich archeologów w Peru

Polacy natrafili w Huarmey na arystokratyczny grobowiec ze szczątkami 63 osób, pochodzący z czasów imperium Wari.

Odnaleziony grobowiec preinkaskiej cywilizacji Wari pochodzi z VIII wieku n.e. Zawiera 63 ludzkie szkielety i ponad 1200 przedmiotów ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych, alabastru oraz innych materiałów. Wśród nich znajdują się dobra luksusowe importowane z odległych części Imperium, wspaniale zdobiona ceramika, ornamentowana biżuteria, a także unikatowy, inkrustowany kubek ceremonialny kero wykonany z białego kamienia.

Wykonane ze srebra, zdobione złotymi dyskami zausznice. Fot. Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW.

Odkryty grobowiec jest nienaruszony, w przeciwieństwie do wcześniej znajdowanych grobowców bogatych elit tej kultury. Zwykle bowiem okazywało się, że są one zniszczone lub zrabowane. Dlatego pod względem naukowym jest to ważne znalezisko. Dr Miłosz Giersz, kierownik projektu, nie wyklucza, że jest to grób żon jednego z władców imperium.

Dr Miłosz Giersz. Fot. Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW.

Obecnie trwają prace konserwacyjne, przedmioty są restaurowane. Zajmuje się tym międzynarodowa ekipa ekspertów w Muzeum Sztuki w Limie. W pierwszej połowie przyszłego roku planowana jest również wystawa, na której zaprezentowana zostanie część tych przedmiotów.

Projekt jest jednym z dziewięciu przedsięwzięć naukowych realizowanych na obszarze andyjskim przez Ośrodek Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany przez prof. Mariusza Ziółkowskiego. Badacze z Ośrodka pracują też m.in. na Machu Picchu i na Wyspie Wielkanocnej. Badania finansowane są ze środków Narodowego Centrum Nauki, grantów Expeditions Council of the National Geographic Society i Global Exploration Fund of the National Geographic Society oraz prywatnych sponsorów.

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*