Odkryto 25 srebrnych monet pochodzących z XVII wieku

Na polu w pobliżu miasta Slagelse odkryto 25 srebrnych monet. Skarb odnaleziono jesienią ubiegłego roku. Monety pochodzą z XVI i XVII wieku, a waluta, którą się wtedy posługiwano, w Danii określa się mianem „speciedaler”.

Niecodziennego odkrycia dokonał Per Kirckhoff, który zajmuje się wykrywaniem metali. Znalezisko znajdowało się na gruntach rolnych w pobliżu wsi Bøstrup, podaje Jyllands Posten.

Każda z monet waży 28,75 gram. Museum West Zealand podało, że srebrne monety miały bardzo dużą wartość w czasach, kiedy z nich korzystano. Mimo, że o podobnych odkryciach naukowcy wiedzą już wiele, to jest zdumiewające, ponieważ znaleziska dokonano po raz pierwszy na terenie zachodniej Zelandii, podaje dyrektor muzeum Hugo Sørensen.

Większość monet nie pochodzi jednak z Danii. Kurator Museum of Denmark, Line Bjerg, podaje, że jedna z nich wybita jest za czasów króla Fryderyka III (1648 – 1670). Inne pochodzą z miast i księstw z Holandii, Austrii, Węgier i Niemiec. Najstarsza pochodzi z 1587 roku, natomiast najmłodsza z monet datowana jest na rok 1650.

Tożsamość właściciela monet na razie nie jest znana, ale według Museum West Zealand kupcy, książęta i zamożniejsi ludzie posiadali cenne srebra. W 1656 roku na tych terenach szalała dżuma, więc być może właściciel zmarł wskutek choroby i pozostawił monety. Inna teoria podaje, że skarb pozostawiono później, gdy przez Zelandię maszerowali Szwedzi.

Museum West Zealand wraz z bankiem Sparekassen Sjaelland – Fyn (oddział w Slagelse) zaplanowało wystawić monety na widok publiczny. Były one pokazane 14 marca 2019 roku w  godzinach 15:00 – 18:00. Następnie zostały przekazane do National Museum of Denmark.

Źródło: thelocal.dk
Fot. Museum Vestsjælland/Ritzau Scanpix

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*