Odkryto bazylikę z IV wieku w starożytnym mieście w Hiszpanii

Najnowsze wykopaliska archeologiczne, prowadzone na Półwyspie Iberyjskim w starożytnym mieście Empúries, ujawniły istnienie bazyliki-katedry z IV wieku n.e. Według badaczy jest to imponujące odkrycie, ponieważ budynek składał się z trzech poziomów i ponad 20 metrów długości. Na miejscu odkopano również skarb w postaci 184 brązowych monet, podstawę rzeźby z II wieku oraz 10 pochówków w kamiennych sarkofagach.

 Emporion (Empúries) założony został przez greckich osadników w IV p.n.e. jako kolonia pobliskiej Massalii, nad zatoką Roses na słynnym dzisiaj wybrzeżu Costa Brava. W trakcie wojen punickich, Rzymianie przeprowadzili desant w tamtejszym porcie i utworzyli tu główną bazę do podboju Hiszpanii. Założony przez Katona Starszego obóz wojskowy przekształcił się w rzymskie miasto, które już za czasów Augusta nosiło nazwę Muncipium Emporiae. W okresie późnej starożytności osada stała się prężnie rozwijającym ośrodkiem chrześcijaństwa.

 Właśnie z tego ostatniego okresu, badacze z Muzeum Archeologicznego Katalonii, odsłonili bazylikę-katedrę należącą do zabudowań biskupich. Budynek posiadał imponujące rozmiary, ponieważ składał się z trzech poziomów i ponad 20 metrów długości. W środku archeolodzy odnaleźli 184 monety z brązu oraz piedestał rzeźby pochodzącej z forum, poświęconej Maniusowi Corneliusowi Saturninusowi, zarządcy miasta z II wieku. Podstawa posłużyła do wsparcia ołtarza w bazylice.

Interesującym znaleziskiem okazały się również pochówki w kamiennych sarkofagach w liczbie dziesięciu. W dotychczas otwartych dwóch grobach, nie odnaleziono żadnych szczątków. Hiszpańscy badacze podejrzewają, iż ciała mogły zostać ekshumowane. Jeden z sarkofagów posiada napis ,,Secundus”, jednak w spisie biskupów nie ma nikogo o takim imieniu. Być może jest to osoba pochodząca z lokalnej elity i została pochowana w bazylice ze względu na swój status społeczny.

Ważną część zabudowań stanowią prawdopodobnie pozostałości po chrzcielnicy. Nadal nie odnaleziono innych istotnych zabudowań należących do kompleksu, jak np. pałacu biskupiego. Jak stwierdzili sami archeolodzy nasza praca potwierdza, że w późnej starożytności znajdował się tu kompleks biskupi, oraz że stanowił nowe centrum po opuszczeniu rzymskiego miasta.

IX wiek przyniósł połączenie biskupstwa Empúries z biskupstwem pobliskiej Girony. Miejsce bazyliki zajęła niewielka świątynia. Obok wybudowano kościół pod wezwaniem świętej Małgorzaty, który stał do XVIII wieku. Z pobliskiej nekropolii korzystali wierni z obu świątyń. Dzięki temu badacze mogli prześledzić etapy rozwoju tego miejsca od założenia kolonii przez Greków, poprzez okres rzymski w dziejach miasta, aż do skoncentrowania się życia publicznego wokół kościoła Saint Marti d’Empúries.

Źródła: kopalnia wiedzy.pl, navtur.pl Fot.: visitmuseum.gencat.cat

Dawid Jurkiewicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*