Heubner o przekształcaniu polskiej historii

W przeprowadzonym niedawno wywiadzie Christoph Heubner, wiceszef Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, poruszył trudne kwestie zmieniania historii przez niemiecką prasę.

Niemiecki poeta i pisarz na zadane pytanie dotyczące coraz częstszego ponawiania frazy „polskie obozy śmierci” przez niemiecką prasę wskazał brak podstawowej wiedzy historycznej. Przyczyną są braki w wiedzy historycznej oraz odzyskanie przez Niemców pozornej normalności, które prowadzi do stępienia wrażliwości. Stosując te pojęcia, odnoszące się do położenia geograficznego obozów, ich autorzy stawiają na głowie historyczną prawdę. Posługiwanie się nimi to bezmyślność idąca w parze z fundamentalnym brakiem wiedzy historycznej. Uważam to za zjawisko niebezpieczne – powiedział wiceszef Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

W rozmowie Heubner wskazuje brak elementarnej znajomości historii Polski przez swoich rodaków jako główny powód przekłamań dotyczących prawdziwych zdarzeń jakie miały miejsca w niemieckich, nazistowskich obozach zagłady. Wytyka m.in. nieznajomość faktów dotyczących wybuchów powstań w 1943 i 1944 roku oraz niewiedzę o istnieniu państwa podziemnego.  Docenia fakt oddolnych inicjatyw, mających na celu przypominanie o prawdziwej wersji historii takiej jak akcja „German Death Camps”.

Warto zaznaczyć, że Christoph Heubner pracuje na rzecz uświadamiania niemieckiej młodzieży o rzeczywistej wersji burzliwych i dramatycznych dziejów II Wojny Światowej.

Źródła: dzieje.pl, gazetaprawna.pl, nowahistoria.interia.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Machynia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*