Odkryto egipskie posążki | Video

Posążki przedstawiające między innymi podobiznę boga Ptaha, Sfinksa, ale również sylwetki zwierząt i starożytnych bóstw zostały odnalezione w miejscu ich pochówku.

Ponad 2000 tys lat temu starożytni Egipcjanie złożyli do grobu posąg bóstwa Ptah – boga rzemieślników i rzeźbiarzy. Po latach dbania, składania darów, perfumowania i mycia posąg boga został tradycyjnie pochowany wraz z innymi czczonymi posążkami. W dole w pobliżu świątyni boga Ptaha zostały odnalezione między innymi figurki: kota, pawiana, sfinksa, bogini Mut oraz boga Ozyrysa.

Jak twierdzą badacze, odnalezione posągi zostały poddane pochówkowi z powodu ich zniszczeń skumulowanych przez lata spędzone w świątyni. Prawdopodobnie zostały uznane za bezużyteczne i postanowiono zastąpić je nowymi statuetkami. Możemy rozważyć, że gdy w świątyni wzniesiony został nowy posąg Ptah, poprzedni została pochowany w dołku – powiedział Christophe Thiers, dyrektor francusko-egipskiego Centrum Badań nad Świątyniami Karnaku. Natomiast pozostałe zabytki zostały prawdopodobniej wcześniej uszkodzone podczas ich „życia” w świątyni, a następnie pochowano je wraz z posągiem Ptah – dodał dyrektor Thiers.

Archeologowie odkryli dziurę w Karnaku w egipskim okręgu świątynnym w grudniu 2014 roku. Badacze spędzili około miesiąca na poszukiwaniach i w rezultacie odnaleźli 38 przedmiotów a w tym między innymi:

– czternaście statuetek i różnego rodzaju figurek Ozyrysa,

– jedenaście fragmentów intarsji,

– trzy statuetki pawiana (reprezentujące boga Thotha),

– dwie statuetki bogini Mut (jedna zawierała inskrypcję hieroglificzne),

– dwie do tej pory niezidentyfikowane podstawy statuetek,

– jedna głowa oraz jedna fragmentaryczna część statuetki kota ( reprezentacja bogini Bastet),

– pojedyncza, mała fragmentaryczna Stela (pomnik nagrobny w postaci kamiennej płyty),

– głowa człowieka wykonana w złoconym wapieniu,

– dolna część posągu siedzącego boga Ptaha,

– jedna statuetka sfinksa,

– oraz jeden do tej pory niezidentyfikowany kawałek metalu.

Artefakty zostały pochowane w określonym porządku. Starożytni Egipcjanie umieścił najpierw dolną część posągu Ptaha (Statua była dużych rozmiarów). Obok posągu miejsce zajęła drewniana figurka boga Ozyrysa, która zawierała metalową aplikację i dwa pióra w koronie. Następnie pozostałe artefakty były rozprowadzane wokół tych dwóch figur, aby następnie pokryto je wypełnieniem. Na pierwszym z wypełnień złożono małą wapienną figurkę Sfinksa. Pula została następnie pokryta kolejnym większym wypełnieniem, aby na szczycie Egipcjanie mogli umieścić męską głowę z pozłacanego wapienia, (prawdopodobnie dla ochrony).

Naukowcy stwierdzili, że obiekty zostały wykonane w zupełnie innych momentach w historii Egiptu. Natomiast do pochówku przeprowadzonego przez kapłanów świątyni miało dość w drugiej połowie okresu panowania Ptolemeusza (między drugim stuleciem przed Chrystusem a w połowie pierwszego wieku p.n.e.). Naukowców najbardziej zaintrygowało pochowanie figury Ozyrysa wraz z Ptahem. Ozyrys był bogiem płodności i zmarłych w podziemi, ale również i odrodzenia. Naukowcy stwierdzili, że kapłani umieścili Ozyrysa wraz z Ptahem ze względu na jego znaczącą rolę w odrodzeniu. Guillaume Charloux, archeolog z francusko-egipskim Centrum Studiów nad Świątyniami Karnak powiedział, że Ptah czeka na odrodzenie, to jest miejsce chronione przez sfinksa, otoczone rzeźbami Ozyrysa. Mamy wrażenie, że czeka na odrodzenie, niczym mumie faraonów.

Źródła: livescience.com, youtube.com

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*