Odkryto najstarszą osadę w Polsce. Może mieć nawet 3,5 tysiąca lat

Do niesamowitego odkrycia doszło na Górze Zyndrama w Maszkowicach nad Dunajcem, archeolodzy znaleźli starożytną kamienną fortecę. Osada ma 3,5 tysiąca lat. To wydarzenie może diametralnie zmienić naszą wiedzę o najdawniejszej historii polskich ziem.

Odkrycie jest sensacyjne, bo dotychczas znane najstarsze kamienne budynki w Polsce są około dwa tysiące lat młodsze.

Osada jest bliźniaczo podobna do fortec znajdowanych nad Adriatykiem. – Wszystko jest od początku do końca zaplanowane, nic nie było robione jako eksperyment. Wydaje się, że było to powielenie gotowego wzorca rozwiązań architektonicznych przeniesionych z innych regionów – mówi Marcin Przybyła, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Niejasne jest jednak, kto dokładnie zbudował twierdzę. Wiadomo, że kupcy znad Adriatyku, w poszukiwaniu cennych towarów zapuszczali się bardzo daleko.

To miejsce pozwalało na kontrolę jednego z najistotniejszych przejść przez Karpaty – mówi Marcin Przybyła. – Mogło zatem chodzić o kontrolę szlaku komunikacyjnego albo o stworzenie miejsca, które byłoby przystankiem na takim szlaku.

Prace archeologów w Maszkowicach trwają od czterech lat i są dalekie od zakończenia. Obecnie trwają poszukiwania cmentarzyska, które może znajdować się w okolicy i które mogłoby powiedzieć więcej o ludziach, którzy zamieszkiwali osadę.

Źródło: polsatnews.pl

Red. A. Grochowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*