„Australijskie piekło” najlepszą książką roku!

Statek Batavia to XVII-wieczny galeon należący do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, który został zbudowany w Amsterdamie w 1628 roku. W swój dziewiczy rejs wyruszył z Amsterdamu na Jawę 29 października 1628 roku. W wyniku spisku zszedł jednak z kursu i rozbił się u wybrzeży Australii Zachodniej.

Wstrząsająca historia rejsu Batavii stała się dla pisarza Radosława Lewandowskiego bazą do napisania powieści „Australijskie piekło”: https://radeklewandowski.pl/australijskie-pieklo/. Warto po nią sięgnąć! To pierwsza w Polsce, rozbudowana twórcza relacja z tego rejsu, który jest uznawany przez historyków za pierwszą stałą obecność Europejczyków u wybrzeży Australii. Opowiada o wydarzeniach, które rozegrały się na statku, a także o losie rozbitków walczących o życie na znajdującej się nieopodal wyspie Beacon. Choć część przygód jest literacką fikcją, te najstraszniejsze wydarzyły się naprawdę.

Książka brała udział w plebiscycie Brakująca Litera i decyzją niezależnego Jury 1. maja została ogłoszona najlepszą polską Książką Roku 2021! Tym samym stała się pierwszą historyczną powieścią marynistyczną, która zwyciężyła w tym konkursie

(https://tinyurl.com/yc3erpzy).

Oficjalna uroczystość połączona z wręczeniem autorowi statuetki odbędzie się 27 maja o godzinie 18 w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów.

Autor, Radosław Lewandowski jest również twórcą innych powieści, w tym popularnej serii o Wikingach.

Ponadto prowadzi na swojej stronie bloga, na którym opisuje niezwykłe morskie wyprawy: https://radeklewandowski.pl/blog-radoslaw-lewandowski/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*