Odkryto nowe malowidła w klasztorze cystersów w Mogile

Podczas przebudowy opactwa cysterskiego w krakowskiej Mogile odnaleziono nieznane wcześniej malowidła z okresu renesansu oraz elementy średniowiecznego systemu „centralnego ogrzewania”. Odkrycia chwilowo wstrzymały prace budowlane, a teraz zajmą się nimi archeolodzy.

Podczas przebudowy opactwa cystersów w Mogile, gdzie niedługo powstać ma Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów,odkrytonieznane wcześniej freski Stanisława Samostrzelnika, mnicha i autora naściennych malowideł zdobiących klasztor lub jednego z jego uczniów. Wszystkie one pochodzą jeszcze z okresu renesansu.

Innym zaskoczeniem dla konserwatorów zabytków okazało się też ujawnienie we wnęce pod podłogą jednego z głównych pomieszczeń pieca hypokaustycznego, który w epokach średniowiecznej i nowożytnej pełnił funkcję dzisiejszego centralnego ogrzewania podłogowego.

Muzeum w opactwie w Mogile ruszyć ma jeszcze w tym roku. Wśród zabytków, które będą w nim prezentowane odleźć będzie można nie tylko dzieła architektury i sztuki, ale także bezcenne starodruki i księgi z czasów stołeczności Krakowa.

Źródło: krakow.tvp.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

TAGI: Kraków, cystersii, renesans, archeologia, news,

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*