1,5 % DNA wyróżnia człowieka rozumnego od populacji neandertalczyków

Dzięki analizie genomu ludzi rozumnych, neandertalczyków oraz denisowian wiadomo, że nie różnimy się od przodków aż tak bardzo, jak powszechnie przypuszczano. Od 1,5 % do 7 % to unikatowa wartość dla gatunku Homo sapiens.

Wyniki badań, opublikowane zostały w akademickim czasopiśmie „Science Advances”. Badacze mieli za zadanie oddzielić geny, które są unikatowe dla współczesnych ludzi, od tych, które odziedziczyliśmy po  przodkach starożytnych. Z pewnością proces ten nie należał do najłatwiejszych. Jako ludzie rozumni,  jesteśmy w posiadaniu nie tylko warianty genów, które otrzymaliśmy w spadku po neandertalczykach, gdzie nasz gatunek krzyżował się z nimi dziesiątki tysięcy lat temu, ale także posiadamy geny , które pochodzą od jeszcze wcześniejszych hominidów – czyli wspólnych przodków Homo sapiens i Homo neanderthalensis.

Aby jak najdokładniej można było scharakteryzować i oddzielić oba rodzaje genów nabytych w drodze krzyżowania oraz w drodze ewolucji – badacze stworzyli specjalny algorytm, o nazwie SARGE (Speedy Ancestral Recombination Graph Estimator). Później wykorzystali SARGE do analizy 279 genomów Homo sapiens, 2 genomów neandertalczyków a także 1 genomu który pochodził od denisowianina.  Denisowianie to inni nasi przodkowie, żyjący obok Homo sapiens ok. 40 tys. lat temu. Odkryto, że 1,5% do 7% ludzkiego genomu to unikatowa wartość dla Homo sapiens, czyli nie nosi on  śladów krzyżowania lub wariantów genów, które pochodziły  od dalekich przodków.

Richard E. Green, prof. inżynierii biomolekularnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz i jeden z autorów badań uważa, że wartość 7% odnosi się do części ludzkiego genomu, w obrębie której ludzie wydają się bardziej spokrewnieni ze sobą niż z innymi przodkami. Z kolei 1,5% to ta część genomu, która obejmuje warianty genów, gdzie wszyscy badani Homo sapiens je posiadają, ale której nie posiada żaden neandertalczyk ani denisowianin. Green jak i jego koledzy są zaskoczeni tym odkryciem. Dlatego nie jest jasne, jak można się odniesc do  nowych ustaleń dotyczących rzeczywistych różnic biologicznych między ludźmi a neandertalczykami.

To bardzo ważne pytanie, na które będą musiały odpowiedzieć przyszłe badania. Teraz przynajmniej wiemy, gdzie szukać – mówił Green. Okazało się, że większość genów z tej 1,5–7% puli to geny, które są dobrze znane i wiadomo, że w dużej mierze odpowiadają za kodowanie białek które biorą udział w rozwoju oraz funkcjonowaniu mózgu. To właśnie rozwój mózgu jest tym, co naprawdę nas odróżnia od innych przodków.

Odkryto również, że warianty genów typowo charakterystyczne dla Homo sapiens powstały w wyniku dwóch wyraźnych, ewolucyjnych „wybuchów adaptacyjnych”, które miały miejsce około 600 000 i 200 000 lat temu. Także nie wiadomo, dlaczego akurat w tym czasie doszło do tak ogromnych zmian, ale  przypuszcza się , że wpływ na to miało środowiskowo.Zdobytą wiedzę na temat różnic genetycznych między Homo sapiens a neandertalczykami naukowcy chcą wykorzystać, w celu lepszego zrozumienia, w jaki sposób ludzie i neandertalczycy różnili się od siebie poznawczo oraz biologicznie.

Naukowcy mogą pobierać ludzkie komórki i w warunkach laboratoryjnych edytować geny specyficzne dla człowieka, aby „przywrócić je” w wersji neandertalskiej. Nie byłoby to samo, co badanie prawdziwego neandertalczyka, ale takie eksperymenty mogą dać nam jasny obraz jak dana zmiana genetyczna wpłynęła na kształtowanie się współczesnych ludzi. Badacze mają nadzieję, że w przyszłości zyskamy więcej skamieniałości zawierających DNA naszych wymarłych przodków, co pozwoli na przeprowadzenie jeszcze dokładniejszych analiz i pozwoli także  lepiej poznać i zrozumieć ewolucję Homo sapiens.

Źródło: focus.pl  Fot.: wyborcza.pl

Karolina Deska                                                                                                     

One Comment

  1. Neandertalczyk czy denisowianin NIE JEST PRZODKIEM tylko żył w tym samym czasie, co homo sapiens.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*