Odkryto rzymskie tarany z okresu I wojny punickiej

Starożytne znaleziska zostały odnalezione na dnie Morza Śródziemnego, w miejscu, gdzie została stoczona bitwa pod Egadą z pierwszego konfliktu Rzymu z Kartaginą. Odnaleziono dwa tarany wykonane z brązu, stosowane na okrętach wojennych.

Odkrycia dokonali archeolodzy podwodni ze Soprintendenza del Mare Regione Siciliana, RPM NauticalFoundation i Society for the Documentation of Submerged Sites. Archeolodzy prowadzili poszukiwania na obszarze 270 km2. Korzystali pojazdów podwodnych, dzięki którym mogli stworzyć mapę dna morskiego.

„Podwodny skarb” trafił na dno podczas bitwy pod Egadą, która to odbyła się marca 241 roku p.n.e, nie daleko wybrzeży Sycylii. Bitwa była prowadzona między przyszłym Imperium Rzymskim, a Kartaginą. Celem starcia była próba przedostania się kartagińskiej floty do Sycylii gdzie stacjonowały ich garnizony, przeszkodą była rzymska blokada. Walka skończyła się na korzyść obrońcy, zwycięstwo przyniosło im większa mobilność jednostek morskich, przeciwieństwie do przeładowanego towarem wroga. W tamtym okresie walki morskie polegały na wzajemnym taranowaniu się okrętów, a następnie przeprowadzano abordażu. Po zakończeniu konfliktu przegrana Kartagina musiała na mocy traktatu pokojowego odstąpić od Sycylii oraz wypłacić Rzymowi reparacje.

Grupa archeologów posiada na swoim koncie nie jedno znalezisko. Rok wcześniej odkryli także cztery inne tarany brązu, ale także wrak statku handlowego transportującego amfory, najpewniej z IV wieku naszej ery. Odkryto także kilka mniejszych odkryć takich jak hełmy z brązu czy monety z antycznej Grecji.

Źródło: divers24.pl fot.: divers24.pl

Krystian Styczyński   

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*