Odkryto starożytny test ciążowy

Naukowcom udało się odnaleźć papirus sprzed 3,5 tyś lat opisujący metody starożytnych kobiet na to czy są w ciąży czy też nie. Ten dawny „test ciążowy” jako pierwsi przedstawili badacze z uniwersytetu w Kopenhadze.

Według zapisu aby stwierdzić ciążę trzeba było wykorzystać dwa rodzaje zbóż – jęczmień i płaskurkę czyli gatunek pszenicy. Test odbywał się w następujący sposób, kobieta musiała do woreczka wypełnionego tymi zbożami oddać mocz i zaobserwować reakcję, która po czasie pokazywała co stanie się z ziarnami. Jeśli ziarna wykiełkowały kobieta miała urodzić, jeśli jednak nie wykiełkowały zwiastowało to, iż nie jest w ciąży. Z kolei jeśli wykiełkował sam jęczmień miał urodzić się chłopiec, a gdy kiełkowała sama płaskurka, dziewczynka.

Papirus ze starożytnego Egiptu jest zapisem niezwykłym. Pomimo dużych uszkodzeń zawiera skomplikowaną terminologię i raptem kilka osób na świecie jest w stanie go odczytać. Obecnie nadal tłumaczony jest przez duńskich naukowców. Być może ukaże nam kolejne praktyki ciążowe starożytnych Egipcjan.

Radosław Dulski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*