Chłopiec z Gliwic – premiera 17 maja

Chłopiec z Gliwic to wyjątkowe przedstawienie teatralne, na które najmłodszych widzów wraz z rodzicami zaprasza do Willi Caro Muzeum w Gliwicach. Duża doza humoru, muzyka oraz spotkanie z bohaterami, których nie sposób zapomnieć to przepis na niecodzienną lekcję historii. Nie jest to bowiem opowieść rozgrywająca się za siedmioma górami i siedmioma lasami, lecz tu – w naszym mieście, w Gliwicach. Tekst sztuki autorstwa Grzegorza Krawczyka, na co dzień pełniącego funkcję dyrektora Muzeum w Gliwicach, powstał na kanwie bodaj najsłynniejszej gliwickiej legendy, opiewającej bohaterską postawę kobiet i ich kluczową rolę w ocaleniu miasta podczas Wojny Trzydziestoletniej w XVII wieku.

Pełna dowcipnych dialogów i wartkiej akcji historia w teatralny sposób przedstawia prawdziwe wydarzenie z dziejów Gliwic. W 1626 roku duński hrabia Ernest von Mansfeld ze swym protestanckim wojskiem staje pod Gliwicami, żądając poddania miasta. Ma przewagę militarną – lecz czy jest to wystarczający powód, by ulec jego żądaniom? Nie dla gliwiczan! Dzielny szewczyk Przemko i jego pomysłowa towarzyszka Jadwiga nie pozwolą, by wrogowie z uśmiechem na ustach przeszli Białą Bramą i uznali ich rodzinne miasto za swą wojenną zdobycz. Nieprzyjaciół pokonają dzięki sprytowi, niezachwianej wierze w zwycięstwo i… maleńkim przyjaciołom, na których zwykle nikt nie zwraca uwagi.

Forma przedstawienia czerpie z najlepszych teatralnych tradycji: konwencji ludowej włoskiej komedii dell’arte, i błazeńskich popisów średniowiecznych aktorów wędrownych. W spektaklu na nudę nie ma miejsca – sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a bohaterowie nie mają chwili wytchnienia. Zmuszeni do wymyślania kolejnych forteli, są w nieustannym ruchu, prześcigając się w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia celu.

Przedstawienie grane przez profesjonalnych aktorów i animowane przez nich lalki przenosi młodych widzów w zupełnie inną, fantastyczną rzeczywistość, jednak po bliższym przyjrzeniu okaże się ona dziwnie znajoma. Czy to Gliwice kilkaset lat temu wyglądały tak jak teraz, czy może ludzie – ze swoimi słabościami, wadami i zaletami – nie zmienili się ani na jotę? „Włoska” scenografia i kostiumy, oraz prześmieszne lalki wykonane zostały w pracowniach Teatru Baj Pomorski w Toruniu – jednego z najlepszych teatrów lalkowych w Polsce, znanego z promowania tradycyjnej i współczesnej europejskiej literatury dla dzieci oraz z nowatorskich propozycji programowych. Reżyserem Chłopca z Gliwic jest Ireneusz Maciejewski – absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Sztuki w jego reżyserii można oglądać w wielu polskich teatrach m.in. w Teatrze Guliwer w Warszawie, gdańskim teatrze Miniatura, Teatrze Baj Pomorski, Teatrze Lalki, Maski i Aktora „Groteska” w Krakowie, Teatrze „Baj” w Warszawie, czy Teatrze Animacji w Poznaniu.

Projekty scenografii, kostiumów i lalek wykonał Dariusz Panas: jeden z najbardziej rozpoznawalnych scenografów tworzących dla polskich teatrów lalek. Brał udział w ponad 50 realizacjach teatralnych, m.in. tworzył scenografię do nominowanej do Paszportu Polityki „Gai” w reż. Krzysztofa Raua Teatru 3/4 Zusno.

O stronę muzyczną spektaklu zatroszczył się Michał Kowalczyk: skrzypek, kompozytor, aranżer, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej, od 12 lat związany z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Autor kilkudziesięciu opracowań muzycznych i projektów autorskich w teatrach dla dzieci.

 

Chłopiec z Gliwic Przedstawienie dla dzieci w wieku: 5–12 lat.

Wstęp bezpłatny! wyłącznie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji telefonicznej
pod nr (32) 231 38 55 lub mailowej na adres: [email protected]

Rezerwacje wejściówek przyjmowane są od wtorku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00,
w soboty od 10.00 do 18.00 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (Scena: Bajka – Kino Amok)

Ilość miejsc ograniczonaZe względów organizacyjnych prosimy o przybycie do Muzeum najpóźniej na 15 minut przed rozpoczęciem przedstawienia!

Premiera: 17 maja 2014 r. o godzinach 16.00 i 18.00 (w czasie Nocy Muzeów), w Willi Caro – Muzeum w Gliwicach

czas trwania spektaklu: około 50 minut

Kolejne spektakle:dla grup zorganizowanych: czwartki i piątki w godzinach dopołudniowych,
dla widzów indywidualnych: soboty i niedziele w godzinach popołudniowych.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*