Odnaleziono beczki piwa sprzed 500 lat!

Jak smakuje piwo, które wyprodukowano pięć wieków temu? Być może znajdzie się jakiś śmiałek, by je skosztować. U wybrzeży Szwecji odkryto wrak średniowiecznego statku, na którym znajdowały się beczki z piwem.

Mowa o okręcie „Griffen”, którego właścicielem był król Dani Jan Oldenberg. Zasiadał on na duńskim tronie w latach 1418-1513. Wedle przekazów źródłowych „Griffen” miał płynąć obierając za swój cel miasto Kalmar. Jednakże w 1495 roku podczas tej podróży u wybrzeży południowo-wschodniej Szwecji statek zatonął.

Na temat odkrycia wypowiedział się archeolog Johan Rönnby z Uniwersytetu Södertörn.

„Wprawdzie spodziewaliśmy się podobnego odkrycia, ale wciąż jesteśmy z niego zadowoleni. Uzyskaliśmy wgląd w życie członków załogi”-rzekł i jednocześnie dodał, że nie pobrano póki co próbek z odnalezionych beczek, jednakże wszystko wskazuje, iż znajduje się w nich piwo. Badaniem trunku zajmie się zespół badawczy pod kierunkiem Brendan’a Foley’a z Uniwersytetu w Lund.

Najprawdopodobniej beczki z piwem znalazły się na okręcie nie tylko ze względu na to, że był to lubiany przez mężczyzn napój, ale i dlatego, że duński władca udając się na obrady wojenne chciał wywołać dobre wrażenie w negocjacjach z  kalmarską radą królewską.

Badania nad statkiem i jego zawartością w dalszym ciągu są kontynuowane. Dodać należy, ze w całym przedsięwzięciu bierze udział 40 archeologów z 10 krajów.

Źródło: skandynawiainfo.pl
Fot. Wikimedia Commons

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*