Zagłosuj na Wydarzenie Historyczne Roku 2014

Zakończył się pierwszy etap Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2014, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski, spośród których jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. W drugim etapie głosować mogą wszyscy i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Na Państwa głosy czekamy do 20 maja (środy) – włącznie.

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie można wybrać trzy projekty). Przypominamy, że kolejność wydarzeń (ich numeracja) na platformie do głosowania jest przypadkowa.

W tym roku nadesłano bardzo różnorodne projekty, co świadczy o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii także lokalnej. Swoje wydarzenia zgłaszały zarówno muzea o zasięgu ogólnopolskim jak i regionalnym, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje, instytucje samorządu terytorialnego oraz instytuty polskie za granicą. Wśród zgłoszonych inicjatyw były m.in. akcje edukacyjne, wystawy, festiwale, rekonstrukcje historyczne, książki, targi, oraz filmy dokumentalne.

Komisja konkursowa, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, dr Magdalena Gawin, publicysta Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk oraz redaktor portalu historia.org.pl Wojciech Duch, zadecydowali, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostanie 15 wydarzeń, wśród których znalazły się:

 

– Kategoria WYDARZENIE:

 

1.     1000 lat historii Żydów polskich – wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (organizator: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),

2.     Otwarcie nowej siedziby Cricoteki (organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka),

3.     Otwarcie Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie (organizator: Muzeum Narodowe w Warszawie),

4.     Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (organizator: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach),

5.     Otwarcie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu – Muzeum Nowoczesności w Olsztynie (organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie).

 

– Kategoria WYSTAWA:

 

1.     Wystawa „MADE IN POLAND” (organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli),

2.     Wystawa „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014” (organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie),

3.     Udostępnienie XIII-wiecznej „Piwnicy romańskiej” przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, wraz z towarzyszącą wystawą stałą (organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),

4.     Wystawa „Krakowscy Wyklęci” (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa),

5.     Wystawa „Mit Galicji” (organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Wien Museum).

 

– Kategoria EDUKACJA I MULTIMEDIA:

 

1.     „Projekt: Pilecki” (organizator: Stowarzyszenie Auschwitz Memento),

2.     Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo z wystawy stałej (organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),

3.     Internetowe serwisy historyczne Portalu PolskieRadio.pl (organizator: Polskie Radio S.A.),

4.     Obchody Roku Kolberga (organizator: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut im. Oskara Kolberga),

5.     „Ścieżki 3Dostępu. Ścieżki edukacyjne: między technologią, teatrem, filmem i muzeum” (organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku).

 

Ostateczne wyniki głosowania internautów poznamy w pod koniec maja. Podczas uroczystego zakończenia nastąpi wręczenie nagród głównych – cennych statuetek, wykonanych przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*