Odnaleziono legendarny żaglowiec kapitana Cooka

Archeolodzy działający w ramach Rhode Island Marine Archaeology Project poinformowali, że odnaleziony został prawdopodobnie wrak HMS Endeavour. Jest to żaglowiec który został wykorzystany podczas pierwszej ekspedycji kapitana Jamesa Cooka kiedy to odkryto Australię.

 Podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych  HMS Endeavour został zatopiony. Jego wrak uznawany był jako zaginiony przez prawie 230 lat. Na szczęście dzięki nowoczesnych technologiom udało się odnaleźć miejsce „spoczynku” tego legendarnego okrętu. Wrak żaglowca Endeavour został odkryty z trzynastoma innymi jednostkami. Wszystkie statki odnaleziono u wybrzeży Newport, gdzie zostały zatopione w 1778 r. Okręty wysadzono u wybrzeży Newport m.in by utworzyć w ten sposób blokadę wykorzystaną w trakcie bitwy o Rhode Island. Wszystkie zebrane materiały, skany oraz zdjęcia z sonaru zostały udostępnione w sieci dla wszystkich zainteresowanych.

To nie pierwsze tego typu odkrycie w tym roku. Niedawno odnaleziono wrak żaglowca Esmeralda. Należał on do podróżnika – Vasco da Gamy.

Źródło: Divers24.pl

Fot.: Cook w Arktyce rysunek z epoki. Fot. Wikipedia Commons

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*