Odnaleziono popiersie króla Neapolu

Popiersie króla Neapolu Joachima Murata zostało odnalezione w domu potomków napoleońskiego marszałka. Twórcą popiersia był Antonio Canova.

W domu potomków wojskowego z czasów epoki napoleońskiej odnaleziono rzeźbę Joachima Murata. Twórcą marmurowego popiersia był Antonio Canova, żyjący w latach 1757-1822 wybitny włoski rzeźbiarz i malarz. Odnaleziona rzeźba powstała w 1813 roku. Wcześniej Canova wykonał podobne rzeźby Joachima Murata i jego małżonki Karoliny Bonaparte w gipsie – te miały posłużyć za wzór do stworzenia rzeźb marmurowych. O ile rzeźby gipsowe do dziś znajdują się w Possagno we Włoszech, o tyle los popiersi wykonanych z marmury był nieznany. Odnalezione popiersie Joachima Murata mierzy 66 centymetrów wysokości (bez podstawy – 50 cm). Zostanie ona wystawiona na licytację, która odbędzie się w Paryżu 28 listopada bieżącego roku.

Joachim Murat żył w latach 1767-1815. W 1795 roku pomógł generałowi Bonaparte stłumić powstanie rojalistów w Paryżu. Następnie walczył wraz z Napoleonem we Włoszech, Egipcie. W końcu został szwagrem Pierwszego Konsula, gdyż w 1800 roku poślubił Karolinę Bonaparte. Cztery lata później został marszałkiem Cesarstwa, a w 1806 księciem Kliwii i Bergu. W 1808 roku został królem Neapolu, którym był do 1815 roku. Brał udział prawie we wszystkich kampaniach w czasie trwania wojen napoleońskich. W 1815 roku został rozstrzelany przez żołnierzy nowego monarchy neapolitańskiego, Ferdynanda I. Murat, który kojarzony jest głównie ze skłonności do noszenia ekstrawaganckich strojów, bardzo dobrze sprawdzał się jako dowódca oddziałów jazdy.

Źródło: apollo-magazine.com

Hubert Nowak / Veritas de Historia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*