Odsłonięcie pomnika Anny Walentynowicz w Gdańsku

Pomnik legendarnej opozycjonistki został odsłonięty w sobotę, 15 sierpnia. Uroczystość dokonała się w 86 rocznicę urodzin współzałożycielki NSZZ ,,Solidarność”. Wśród osób biorących udział w odsłonięciu, znajdowali się m.in.: Janusz i Piotr Walentynowicz – syn i wnuk Anny.

Monument powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Godność – organizacji skupiającej osoby będące więźniami politycznymi w czasie PRL. Fundusze na realizację projektu pomnika (autorstwa Stanisława Milewskiego) uzyskane zostały na drodze zbiórki społecznej. 25 czerwca bieżącego roku, Rada Miasta Gdańsk przyjęła ustawę o budowie pomnika. Miejsce jego lokalizacji zostało dobrane w sposób starannie przemyślany. Metalowa figura opozycjonistki stanęła bowiem na skwerze jej imienia, w pobliżu jej dawnego mieszkania w kamienicy u zbiegu ul. Waryńskiego i al. Grunwaldzkiej. Zaszczyt odsłonięcia pomnika przypadł jej synowi – Januszowi Walentynowiczowi – oraz jej wnukowi, Piotrowi.

Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w miasteczku Równem – położonym na Kresach II RP. W listopadzie 1950r. rozpoczęła pracę w Stoczni Gdańskiej jako spawacz. Z czasem zaangażowała się w protesty robotnicze, w 1978 roku została jedną z współzałożycieli Wolnych Związków Zawodowych. W związku z tym, 8 sierpnia 1980 r. zwolniono ją dyscyplinarnie z pracy. Sprzeciw wobec szykan wymierzonych w Walentynowicz przez władze, wpłynął na wybuch strajku 14 sierpnia – w jego trakcie powstał NSZZ Solidarność. W czasie Stanu Wojennego została internowana; zaś w lipcu 2006r. IPN ujawnił że Anna Walentynowicz była inwigilowana przez ok. 100 funkcjonariuszy SB, oraz w 1981r. planowano jej zabicie za pomocą szkodliwej mieszanki leków. Za udział w próbie wmurowania tablicy upamiętniającej ofiary pacyfikacji kopalni ,,Wujek” skazana została na karę więzienia, którą to odbywała w Lublińcu, od 4 grudnia 1983r. do kwietnia następnego roku. W lutym 1985r. zainicjowała protest głodowy po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki. Była członkinią Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ. Zginęła w 2010 roku w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Adam Maksymiuk

źródło: tvn24.pl

Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*