Odnaleziono srebrne portrety trumienne

Od czterech lat trwają prace konserwatorskie kościoła na Ukrainie z polskiego budżetu. W owym kościele, w Ołyce, odnaleziono srebrne portrety trumienne, należące do fundatorów kolegiaty w tym mieście.

Ołyka znajduje się w obwodzie wołyńskim, do 1945 roku znajdywała się w Polsce. Od XVI wieku należała do rodu Radziwiłłów, a od XVII wieku posiada prawa miejskie. Mimo, że zachowało się wiele zabytków z lat jej świetności, to są one obecnie w tragicznym stanie.

Od czterech lat w XVII-wiecznej kolegiacie Fundacja Dziedzictwa Kulturowego prowadzi czynności konserwatorskie. Podczas prac porządkowych w kryptach kolegiaty odnaleziono srebrne portrety trumienne fundatora Stanisława Albrychta Radziwiłła i jego żony Krystyny Anny z Lubomirskich. To unikatowe znalezisko w skali nie tylko Ukrainy, ale też Europy – powiedział dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji. Tak, jak wiele innych zabytków, Kościół, niegdyś piękny, jest obecnie w katastrofalnym stanie. W związku z czym w 2013 roku rozpoczęto akcję ratowania budynku. (…)pod warstwą śmieci zostały znalezione portrety, a także kilkadziesiąt alabastrowych elementów ołtarzy, medaliki, monety, fragmenty trumien oraz srebrnego orła z herbem Stanisława Albrychta Radziwiłła na piersi, który zdobił niegdyś tron w prezbiterium kościoła, a także np. XIX-wieczny gwizdek – powiedział dr Laszczkowski. Odnaleziono także szczątki 141 osób, które były pochowane w krypcie.

Zostały one przekazane do Muzeum Krajoznawczego w Łucku, a gdy kościół zostanie odnowiony, planowana jest ich ekspozycja. Nie ulega wątpliwości, że znalezisko jest bezcenne. Repusowane, czyli wybijane portrety pochodzące z połowy XVII wieku na terenie dzisiejszej Ukrainy w zasadzie nie występują – powiedział dr Laszczkowski. Remont kościoła to największe przedsięwzięcie za granicą finansowane z polskich pieniędzy. Przeznaczono na ten cel aż 700 tys. złotych.

Dotychczas zabezpieczono pękniętą konstrukcję budynku, przeprowadzono rekonstrukcję okien, tynku, krat okiennych i dachu, a także odbudować elementy, które zostały rozebrane. Na całość remontu potrzebna jest znacznie większa suma – kilka milionów złotych. Cały czas zbierane są środki.

Źródło: rp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*