Odnaleziono SS Athenia, zatopiony w 1939 roku przez niemiecki okręt podwodny

3 września 1939  roku wiozący 1417 osób parowiec SS Athenia został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny U-30, prowadzony pod rozkazami kapitana Fritza Juliusa Lempa. Trafiony zaledwie jedną z trzech torped, statek pasażerski tonął przez całą noc by ostatecznie około godziny 11:00 rano osiąść na dnie Oceanu. Dzięki sprawnej akcji ratunkowej, udało się uratować większość pasażerów. Koniec końców w wyniku ataku zginęło 118 osób. Athenia bezpowrotnie zniknęła w głębinach, dzięki David’owi Mearnsowi wiemy dziś jednak, gdzie najprawdopodobniej spoczywa legendarny okręt.

Z pomocą mapowania dna oceanicznego, udało się odnaleźć szczątki zatopionego parowca. Łowca wraków nie jest jednak do końca pewien czy to aby na pewno Athenia, stwierdził jednak iż jego pewność jest na poziomie 98% tak więc jest to wielce prawdopodobne. Leżący u wybrzeży Irlandii wrak interesował Mearns’a już wcześniej.

W 2005 roku z pomocą zarejestrowanych sygnałów ratunkowych jakie wydawane były podczas akcji ratunkowej, poszukiwaczowi udało się określić areał w obrębie którego spoczywa Athenia. Wyznaczony przez Mearns’a rejon został rok później przebadany przez organizację Geological Survey of Ireland, której sonar potwierdził iż na dnie Oceanu znajdują się olbrzymie szczątki jakiegoś okrętu.

Dalsze poszukiwania zostały wstrzymane przez inne ekspedycje. Jednak nie przeszkodziło to odkrywcy z przekonaniem dowodzić trafności swojego znaleziska na kartach nowej książki The Shipwreck Hunter, która ukazała się 26 lipca 2017 roku.

Źródło: telegraph

Fot.: Wikimedia Commons

Maksymilian Krasoń

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*