Odnaleziono wrak lotniskowca USS Hornet z II wojny światowej

Na południowym Pacyfiku, niedaleko Wysp Salomona odnaleziono niedawno wrak sporej wielkości. Okazał się on być zatopionym w 1942 r. amerykańskim lotniskowcem CV–8 USS Hornet.

Amerykański lotniskowiec klasy Yorktown USS Hornet o oznaczeniach CV-8, pochodzący z czasów II wojny światowej, odegrał ważną rolę podczas morskich działań wojennych na Pacyfiku. Sam okręt i jego załoga wzięli udział w rajdzie bombowym płk. Doolittle’a na Japonię, bitwie o Midway i bitwie u wybrzeży wysp Salomona. To w czasie tej ostatniej został poważnie uszkodzony przez japońskie lotnictwo, opuszczony przez załogę a później posłany na dno przez niszczyciele floty japońskiej. Tyle o USS Hornet wiedziano do tej pory na pewno. W przybliżeniu tylko znane było miejsce jego „spoczynku”. Aż do teraz.

Badacze z USA odnaleźli na początku tego roku sporej wielkości wrak, spoczywający na głębokości ponad 5000 metrów. Badacze byli niemal pewni, że to szczątki Horneta, co potwierdziły jeszcze fotografie oznaczeń kodowych, wykonane przez drona zwiadowczego.

To kolejny niebywały sukces ekip poszukiwawczych, tym bardziej, że znane wreszcie stało się miejsce spoczynku nie tylko okrętu, ale i niemal 150 marynarzy i oficerów, którzy zostali pogrzebani pod tonami stali we wraku.

Dokładna lokalizacji wraku USS Hornet owiana jest tajemnicą, by uchronić to miejsce przed podwodnymi rabusiami.

Źródło: cbsnews.com
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*