Odnaleziono wrak statku, który przemycił ostatnich niewolników z Afryki do USA

Choć w 1808 sprowadzanie niewolników do Stanów Zjednoczonych zostało zakazane, to aż do wojny secesyjnej kolejne jednostki przemycały do południowych stanów zakutych w kajdany Afrykańczyków. Za ostatni statek dokonujący tego haniebnego procederu uznaje się szkuner „Clotilda”, którego wrak właśnie odnaleziono.

Wrak został znaleziony w rzece Mobile w stanie Alabama. Odkrycia dokonali badacze z firmy archeologicznej Search Inc, wynajętej do pomocy przez Komisję Historyczną Alabamy. Szybko udało się potwierdzić, że wymiary i użyte do budowy materiały zgadzają się z opisami szkunera.

„Jesteśmy bardzo ostrożni w podawaniu nazw wraków statków, które nie mają już nazwy lub czegoś w rodzaju dzwonka okrętowego z nazwą statku, jednak dowody fizyczne i kryminalistyczne sugerują, że jest to Clotilda” – potwierdził archeolog James Delgado.

Clotilda przez lata pływała między Ameryką a Afryką, przywożąc kolejnych niewolników. Początkowo śmiertelność na takich jednostkach była ogromna, jednak cena za człowieka była wystarczająco wysoka, by nawet przy ogromnych stratach rejs mógł się opłacić. Z czasem wskaźnik zgonów zaczął maleć, zwłaszcza po pojawieniu się szczepionki przeciw ospie. Prawo od 1808 roku zakazywało sprowadzania niewolników, ale – zwłaszcza na początku – organy ścigania działały zbyt nieudolnie, by odstraszyć przemytników. Jednak z biegiem lat, wraz z rosnącym w siłę ruchem abolicjonistycznym, egzekwowanie prawa było coraz skuteczniejsze, czyniąc przemytniczy rejs coraz bardziej ryzykownym.

Żaglowiec wyruszył na swój ostatni rejs w marcu 1860 roku. W maju załadowano na jego pokład 110 niewolników, po czym obrał trasę powrotną. W lipcu dotarł do Stanów Zjednoczonych. Ponieważ statek był ścigany przez organy prawa, to po przeniesieniu niewolników do łodzi rzecznej zdecydowano się go zatopić, aby ukryć ślady świadczące o nielegalnym transporcie. Niedługo potem wybuchła wojna secesyjna, która ostatecznie położyła kres niewolnictwu, a część wolnych już Afrykańczyków, przywiezionych do Ameryki na pokładzie Clotildy, założyła w stanie Alabama Africatown. Do dzisiaj można spotkać tam potomków przywiezionych wówczas niewolników, dla których odnalezienie wraku, na jakim przybyli ich przodkowie, jest historyczną chwilą.

Źródła: nationalgeographic.com, divers24.pl

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*