Chorzowski skarb sprzed wojny

To pasja do historii spowodowała jego odkrycie. Pasjonaci historii, członkowie stowarzyszenia Pro Fortalicium za pomocą łopat, kilofów i latarek oraz dzięki determinacji i ciekawości weszli do bunkra pochodzącego z lat 30. Zadanie to nie było takie proste, cała „wyprawa” trwała kilka godzin, lecz pomimo zmęczenia osiągnięto zamierzony cel.

Dzięki ich wytrwałości i inicjatywie ogłoszono, że w kwietniu zostanie on otwarty dla zwiedzających.  Bunkier ten zlokalizowany jest w Chorzowie –Maciejkowicach  na ulicy Głównej. Z relacji uczestników akcji „ Odkopujemy Schron!”  wiemy, że porośnięty jest samosiejkami sięgającymi ponad 2 m wysokości.

 Zdaniem jednego z historyków bunkier został zbudowany jeszcze przed II wojną światową. Był elementem fortyfikacyjnych umocnień leżących na granicy z Niemcami.  Podczas ataku wojsk Wermachtu w 1939 roku nie powstrzymały oblężenia wojsk, ale jednak przyczyniły się do częściowej zmiany planów ataku.

Dzięki inicjatywie PTTK zostanie utworzona na jego terenie izba pamięci, a także w kwietniu odbędzie się wycieczka z przewodnikiem na jego teren.

Źródło: tvn24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*