Primas Poloniae – 600 lat stolicy prymasowskiej w Gnieźnie to nowo otwarta wystawa w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Na ekspozycji zobaczyć można między innymi XI-wieczny Złoty Kodeks Gnieźnieński.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Archiwum Diecezjalne w Gnieźnie. Samą wystawę otworzył prymas Polski – abp Wojciech Polak. Prymas powiedział, że wystawa ma nie tylko pokazywać przeszłość, ale być refleksją na przyszłość. Ojciec św. Franciszek przysyłając na moje ręce swój list gratulacyjny z okazji tego właśnie wydarzenia, z jednej strony odniósł się do przeszłości, do tradycji świętowojciechowej, do tradycji gnieźnieńskiej, naszego milenium chrztu. Z drugiej strony postawił przed nami bardzo konkretne zadanie, a mianowicie, że mamy przede wszystkim wierni tej tradycji szukać nowych dróg docierania z Ewangelią do współczesnego człowieka. Mam nadzieję, że to spotkanie z historią jest właśnie jedną z tych dróg docierania z Ewangelią do współczesnego człowieka – powiedział prymas.
Na wystawie znajduje się Złoty Kodeks Gnieźnieński, czyli średniowieczny rękopis – księga liturgiczna używana podczas koronacji na króla. Został wpisany na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Możemy obejrzeć również między innymi kielich królewski (kielich Dąbrówki), który został użyty podczas koronacji w katedrze gnieźnieńskiej w 1295 i 1300 roku. Prezentowane są też archiwalne dokumenty.
Ekspozycję można będzie oglądać cały rok. Zmiany w ekspozycji będą czynione średnio co 3-4 tygodnie.
Źródła: dzieje.pl, episkopat.pl
Foto: Wikimedia Commons
Sandra M. Bożek