Odsłonięcie pomnika Cichociemnych Spadochroniarzy AK

Dnia 7 października w Warszawie odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00  na zieleńcu przy ul. Matejki 7 (nieopodal Ambasady Kanady). Z miejsca tego widać pomnik Polskiego Państwa Podziemnego.

Prezydent RP, Bronisław Komorowski, objął uroczystość honorowym patronatem. Oprócz prezydenta na uroczystość przybędą: ostatni żyjący cichociemni, m.in. gen. bryg. Stefan „Starba” Bałuk, rodziny Cichociemnych, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Autorem pomnika jest Marek Moderau. Z inicjatywą upamiętnienia Cichociemnych Spadochroniarzy AK wyszedł generał Stefan „Starba” Bałuk, który zgłosił się do Muzeum Powstania Warszawskiego z taką prośbą. Muzeum wraz z Jednostką Wojskową GROM oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zrealizowały ten pomysł.

Zdjęcie z nagłówka: Handley Page Halifax. Między innymi na takich samolotach polska eskadra, wraz z innymi jednostkami sojuszniczymi, zaopatrywała oddziały Armii Krajowej w Polsce, dostarczając przy tym przeszkolonych w zakresie dywersji „cichociemnych”. Źródło: Wikimedia commons

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*