Francesco Guardi „Schody pałacowe”

Odzyskano kolejne zagrabione dzieło sztuki

Na skutek interwencji polskiego Ministra Spraw Zagranicznych strona niemiecka podjęła decyzję o zwrocie Polsce obrazu Francesco Guardiego „Schody pałacowe” wywiezionego w czasie wojny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obraz „Schody pałacowe” Francesco Guardiego został zakupiony przez muzeum w 1925 roku i znajdował się w jego zbiorach do 1939 r. W czasie okupacji hitlerowskiej został przez Niemców „zabezpieczony” i zakwalifikowany do dzieł sztuki „pierwszego wyboru”, a więc przeznaczonych do wywozu do Rzeszy w pierwszej kolejności. Informacje o obrazie opublikowano w katalogu „Sichergestellte Kunstwerke im Generalgouvernement” (wyd. w 1940 r.) zawierającym w ocenie specjalistów niemieckich 521 najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów publicznych i prywatnych na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Zagrabione w czasie wojny płótno Francesco Guardiego figurowało w polsko- i angielskojęzycznym katalogu strat w dziedzinie malarstwa obcego z roku 1950. Obraz uwzględniony został również w uaktualnionej wersji tego katalogu wydanej w roku 2000, zarejestrowano go także w „The Art Loss Register”, międzynarodowym rejestrze skradzionych dzieł sztuki.

Informacje o jego prawdopodobnym miejscu przechowywania – w zbiorach niemieckiego Uniwersytetu w Heidelbergu, strona polska uzyskała w drugiej połowie lat 90. Według informacji udzielonych przez stronę niemiecką w 2003 roku, obraz Francesco Guardiego został trzy lata wcześniej, w 2000 roku, przekazany przez Uniwersytet do Staatsgalerie w Stuttgarcie, gdzie obecnie się jeszcze znajduje.

 

za Biurem Rzecznika Prasowego MSZ

 

Francesco Guardi „Schody pałacowe”

One Comment

  1. no to po co prowadzi się wojny? chyba po to m.in. aby zagarnąć czyjeś bogactwa?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*