Opowieść o Żydach polskich

23 października 2014 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w nowoczesnej lekcji historii. Transmitujemy ją bezpośrednio z wystawy stałej do szkół w całej Polsce – przez internet , w telewizji i radio.

W trakcie lekcji uczniowie poznająwystawę opowiadającą o 1000-letniej historii Żydów polskich: przeniosą się do XVI-wiecznego Krakowa, staną pod ozdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafią na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Uczniowie szkół ponadpodstawowych przejdą też przez galerię opowiadającą o Zagładzie. Zwieńczeniem podróży będzie rozmowa na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce.

Zawartość merytoryczna wystawy oraz dedykowanej jej lekcji „Opowieść o Żydach polskich” uświadamiają widzom niezwykłe bogactwo kultury oraz złożoność dorobku Żydów polskich na przestrzeni tysiąca lat istnienia państwa polskiego. Akcentują organiczne niemal powiązania pomiędzy historią Polaków żydowskiego i nieżydowskiego pochodzenia. Jestem przekonana, że dla wielu spośród uczestników lekcji, a później odwiedzających Muzeum POLIN, fakt ten będzie jednym z największych odkryć. Jako nauczyciel przedmiotów społecznych nie mam wątpliwości, że zawartość wystawy oraz oferty edukacyjnej Muzeum POLIN, umożliwia nauczycielom realizację obszernych części podstawy programowej ­– mówi Honorata Michalak, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie z IX LO im. J. Dąbrowskiego w Łodzi.

Podczas zajęć będzie działał również specjalny czat, przez który zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, będą mogli na bieżąco zadawać pytania prowadzącym.

Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo to doskonałe uzupełnienie szkolnego programu nauczania i możliwość zapoznania się z częścią wystawy stałej Muzeum POLIN.

Kilka dni temu wraz z grupą licealistów mieliśmy okazję spędzić dzień na testowym zwiedzaniu wystawy stałej. Nie zdradzając zbyt wiele, mogę jedynie stwierdzić, że wszyscy uczniowie zaskakująco zgodnie i entuzjastycznie zadeklarowali chęć powrotu do Muzeum POLIN, co – jak sądzę – najlepiej potwierdza, że wystawa wszechstronnie spełnia swoje zadania oraz pokładane w niej nadzieje – dodaje Honorata Michalak.

Lekcja będzie dostępna bezpłatnie i bez logowania na stronie internetowej Muzeum POLIN, Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Programu 1 Polskiego Radia. Aby w niej uczestniczyć, wystarczy komputer, rzutnik multimedialny oraz połączenie z internetem! Patronami Opowieści o Żydach polskich. Lekcji na żywoTVP Historia i Program 1 Polskiego Radia, dzięki czemu transmisję będzie można też obejrzeć na żywo w telewizji lub wysłuchać jej na antenie radia.

 

Terminy lekcji:

23.10.2014, godz. 9:00-9:40
lekcja dla szkół podstawowych opowiadająca o obyczajowości i kulturze żydowskiej

23.10.2014, godz. 11:30-12:10
– lekcja dla szkół ponadpodstawowych
poruszająca tematykę tożsamości polskich Żydów

Nie tylko transmisja:

Od 15 września ze strony projektu (www.polin.pl/lekcjanazywo) będzie można pobrać materiały, które pomogą nauczycielom przygotować się do lekcji. Tam również będzie można obejrzeć nagranie lekcji już po jej emisji i zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną Muzeum. Specjalnie oznakowane zostaną zajęcia służące realizacji podstawy programowej.
We wrześniu i październiku Muzeum POLIN zaprasza również uczniów i nauczycieli na zajęcia edukacyjne oraz bezpłatne warsztaty Od Joselewicza do Anielewicza, czyli udział Żydów w obronie Rzeczpospolitej połączonymi z wystawą Żyd, Polak, legionista 1914-1920. Po otwarciu wystawy stałej Muzeum POLIN szkoły otrzymają informacje o zupełnie nowej ofercie dydaktycznej.
W listopadzie uruchomiony zostanie trzymiesięczny kurs internetowy dla szkół przygotowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, który pozwoli pogłębić wiedzę zdobytą podczas lekcji na żywo.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*