Pod Wielkim Grobowcem Ozyrysa archeolodzy odnaleźli tunel. Na końcu ma znajdować się grób Kleopatry
Archeolodzy poinformowali o odkryciu długiego na prawie 1,5 km tunelu pod świątynią Taposiris Magna. Na jego końcu ma się znajdować grób Kleopatry.
Od kilku lat trwają wykopaliska w Egipcie, o czym pisaliśmy tutaj. Znaleziono wówczas mumie kobiety i mężczyzny. Archeolodzy od dawana szukają grobu Kleopatry i Marka Antoniusza. Teraz dominikańsko-egipski zespół badaczy poinformował, że pod świątynią Taposiris Magna, Wielkim Grobowcem Ozyrysa, badacze odkryli tunel o długości około 1 400 m i wysokości 2 m, około 13 m pod powierzchnią ziemi. Przypuszczają, że prowadzi on do grobu Kleopatry.
W pobliżu świątyni znaleziono dwie alabastrowe głowy. Jedna z nich przypomina osobę z epoki Ptolemeuszy. Druga jest prawdopodobnie posągiem Sfinksa. Kathleen Martins, która przewodzi zespołowi powiedziała, że wstępne badania wskazują, że projekt architektoniczny odkrytego tunelu jest bardzo podobny do projektu tunelu Eupalinos w Grecji, choć dłuższy.
Martins opisała to jako cud inżynierii. Powiedziała, że jeśli jej teoria na temat miejsca pochówku jest prawdziwa, to będzie to najważniejsze odkrycie XXI wieku.
(…) Po trzech miesiącach studiowania okolicy zdałam sobie sprawę, że to idealne miejsce na grób Kleopatry. Nikt nigdy nie wpadł na ten pomysł. Jeśli istnieje jeden procent szans, że ostatnia królowa Egiptu może być tam pochowana, moim obowiązkiem jest jej szukać.
Badania archeologiczne wykazały, że część tunelu była zanurzona pod wodami Morza Śródziemnego. Znaleziono wiele garnków ceramicznych i słoików, a także blok wapienny. Na końcu wykopalisk wiele dowodów wykazało, że pod wodą znajduje się część fundamentów świątyni Taposiris Magna, nad którą misja pracuje obecnie.
Poszukiwania miejsca jej pochówku z czasem w dużej mierze opierały się na relacjach w źródłach klasycznych, np. Plutarch, Kasjusza Diona, a współczesne badania głównie wahały się między Aleksandrią jako stolicą w czasach Kleopatry VII (w tym podwodne badania, ponieważ część miasta została zatopiona) i Taposiris Magna, która mogła zostać wybrana ze względu na jej powiązania z boginią Izydą, z którym Kleopatra była blisko związana.
– powiedziała dla Newsweeka Claire Gilmour, doktorantka antropologii i archeologii na Uniwersytecie w Bristolu.
Egipskie wybrzeże zostało dotknięte co najmniej 23 trzęsieniami ziemi między 320 a 1303 rokiem n.e., co doprowadziło do zawalenia się części świątyni Taposiris Magna i jej zatopienia.
Kleopatra VII była ostatnim władcą i królową Egiptu z rodu Ptolemeuszy. W 30 roku p.n.e. popełniła samobójstwo. Badacze od stuleci głowią się nad miejscem spoczynku Kleopatry. O Kleopatrze powstała m. in. książka S. Witkowskiego Kleopatra.
Źródła: The Telegraph, Newsweek