Orientalizm | Recenzja

Edward W. Said, Orientalizm

Orientalizm to utrwalona w kulturze zachodniej wizja wschodnich tradycji i kultur, którą uzewnętrzniano w różnych formach artystycznych w zachodniej Europie. Taka wizja niejednokrotnie była wykorzystywana w zachodniej literaturze  jako porównanie, swoiste zwierciadło dla zachodniej cywilizacji

Pochodzący z Palestyny pracownik Centrum Nauk Behawioralnych na Stanford University w Kalifornii, Edward W. Said postanowił przedstawić problem orientalizmu w zupełnie inny sposób. Praca, pod tytułem Orientalizm ukazała się w Polsce w styczniu tego roku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka, jednak jej pierwsze wydanie na świecie ujrzało światło dzienne już w 1978 roku.

Praca Saida przedstawia orientalizm jako pochodną historii i zachodniego podejścia do tradycji wschodu, tworząc z niego definicję określającą rzekomo mniej cywilizowane społeczeństwa. Tak potraktowany orientalizm stał się zbiorem schematów i stereotypów powielających niesprawdzalne wiadomości na temat krajów islamu i krajów Wschodu. Dość trudny temat poruszony przez autora będący niejednokrotnie polemiką z innymi pisarzami, staje się literackim chaosem, w niektórych fragmentach wręcz niemożliwym dla poprawnego odbioru i zrozumienia autora. Zgodnie z wysuwanymi przez autora tezami to właśnie stereotypy orientalizmu stały się przyczyną wzrostu napięć pomiędzy wschodem i zachodem, oraz doprowadziły do wykreowania zagrożenia ze strony islamu, oraz powiązanych z tym masowych migracji i destabilizacji stref dotąd zamieszkiwanych przez muzułmanów.

Podnoszone przez Saida wątki i zarzuty są niezwykle trudne do interpretacji, zwłaszcza, że jest niemożliwym poznanie wszystkich prac i wypowiedzi, do których odnosi się autor, a co się z tym wiąże, nie jesteśmy w stanie zrozumieć jak je zinterpretował. Innym problemem jest utrata przez Orientalizm aktualności. Pamiętajmy, że praca ma już przeszło trzydzieści lat i wiele z argumentów autora utraciły już na znaczeniu.

Ocena recenzenta: 4/6

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*