Ostrygi na zamku Tintagel 1000 lat temu

Wykopaliska prowadzone w Kornwalii dają nam wgląd w życie ludności, która zamieszkiwała ten teren 1000 lat temu. Odnaleziono przedmioty, z których korzystali ówcześnie żyjący ludzie.

Obszar prac archeologów to Tintagel zamek, związany silnie z legendą o Merlinie i Królu Arturze. Odkrycia dowodzą, że mogło być to królewskie miasto z V i VI wieku, które prowadziło rozległy handel, sięgający wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego.

Na miejscu odkryto miskę z czerwonej muszli pochodzącą z Turcji, amforę czyli wysokie smukłe naczynie przeznaczone na przechowywanie wina z terenów Turcji lub Cypru a także drobne wyroby szklane z Hiszpanii. Wg naukowców ludność żywiła się wieprzowiną, rybami oraz ostrygami. Popijano wino, używając przedmiotów importowanych z krajów basenu Morza Śródziemnego.

Odkryto także dobrze zachowane kamienne konstrukcje, podłogę oraz schody. Dalsze prace mają na celu ustalić jak doszło do budowy odkrytych miejsc i kto je zamieszkiwał.

Tintagel do tej pory w przeważającej większości kojarzony z legendami arturiańskimi, dzięki najnowszym  wykopaliskom staje  się miejscem, w którym odkrywana jest historia i obyczaje wczesnośredniowiecznych ludzi.

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Machynia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*