Otwarcie poznańskiego Muzeum Broni Pancernej już wkrótce

W grudniu przypada stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na ten dzień planowane jest otwarcie nowej siedzimy Muzeum Broni Pancernej.

W nowym miejscu powstanie oddział Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy. Znajdować będzie się na terenie nieruchomości przy lotnisku Ławica.

Inwestycja powstająca w stolicy Wielkopolski stanie się wyjątkową polską wizytówką. Umocni także swoją pozycję w światowym rankingu pasjonatów broni pancernej. Już wcześniej Muzeum Broni Pancernej oceniane było jako miejsce, w którym oglądać można jedne z najciekawszych zbiorów na świecie – powiedział rzecznik Muzeum Wojska Polskiego, Sebastian Warlikowski.

Ekspozycja zostanie zaprezentowana w czterech pawilonach, które są właśnie modernizowane. Prace obejmują przebudowę, remont, docieplanie budynków, wykonanie instalacji sanitarnych, elektrycznych, teletechnicznych i budowę obiektów pomocniczych.

W placówce ma pracować ok. 20 osób. Budynki powinny być gotowe na przełomie września i października.

Mamy tu niewielkie przesunięcie czasowe spowodowane m.in. stworzeniem połączenia wód opadowych z kanalizacją, brakiem możliwości podpięcia do miejskiego cieplika, modernizacją dachów a także powiększeniem powierzchni wystawowej, w której znajdą się nowe eksponaty. Z tego też powodu budżet przedsięwzięcia zwiększył się z 12 mln zł do ok. 16 mln zł – wyjaśnił Warlikowski.

Odwiedzający będą mogli skorzystać z dobrodziejstw kawiarni i sklepiku, w którym będzie można kupić m.in. modele wybranych eksponatów. Powstać ma też parking na kilkadziesiąt samochodów oraz autokarów.

Ekspozycja jest obecnie w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, lecz panujące tam warunki nie pozwalają na dalsze jej poszerzanie oraz zwiedzanie.

Jej kustosz, szef poznańskiego oddziału MWP ppłk Tomasz Ogrodniczuk powiedział – Pozostałe budynki zostały docieplone, wykonane zostały też poszycia dachów. Dalsze roboty prowadzone będą już po zimie. Firma realizująca inwestycję jest jednak dobrej myśli, niewykluczone, że prace uda się zakończyć szybciej, niż to wynika z obecnych założeń.

Gromadzone przez ppłk. Ogrodniczuka zbiory są unikalne na skalę europejską. Bólem Poznania jest fakt, że znacząca liczba turystów przyjeżdża tu tylko na jeden dzień. Nowa placówka Muzeum Broni Pancernej niewątpliwie stanie się elementem zachęcającym do pozostania w mieście na dłużej – wyjaśnił poseł Tadeusz Dziuba (PiS), który zabiegał o środki na powstanie nowej placówki.

W kolekcji znajduje się jedyny na świecie kompletny egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, niemiecka armata polowa 7,7 cm leiche Feldkanone, elementy tankietki biorącej udział w bitwie pod Mokrą i wiele więcej. Mnóstwo eksponatów trafiło do poznania w stanie katastrofalnym, jednak dzięki pracom miłośników broni pancernej zostały naprawione.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym niepodległościowym zrywem na terenie zaborów. Zakończyło się zwycięstwem. Ziemie te stanowiły kolebkę państwowości.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: domena publiczna

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*