Biurokracja utrudnia poszukiwania Złotego Pociągu

Słynny Złoty Pociąg stał się sensacją medialną i nadal rozpala serca i umysły setek poszukiwaczy w Polsce i zagranicą. Pomimo zlokalizowania miejsca gdzie prawdopodobnie może znajdować się ukryty pod ziemią niemiecki pociąg z czasów II Wojny Światowej prace nie mogą ruszyć…

Zaplanowane na przełom lutego i marca prace utknęły w martwym punkcie z powodu… braku zgody administratora terenu na którym mają być prowadzone prace wykopaliskowe. PKP, podobnie jak konserwator zabytków i kilka innych urzędów nie wyrażają zgody na rozpoczęcie prac. Według PKP prowadzenie prac doprowadziłoby do zmian w kursowaniu pociągów. Na zarzuty te zareagował Mirosław Sieniec, rzecznik spółki, który w rozmowie z Radiem Wrocław powiedział: „Przygotowujemy porozumienie, w którym zawarte zostaną zasady bezpiecznego prowadzenia prac, bez zmian w kursowaniu pociągów. Określona będzie także rola tych instytucji, które zgodnie z prawem, powinny być włączone w proces poszukiwań”. Wstępny koszt odwiertów szacowany jest na 120 – 140 tysięcy złotych. „Toniemy w papierach” – stwierdził w rozmowie z wrocławskim radiem jeden z poszukiwaczy, Piotr Koper. Oprócz przeprowadzenia odwiertów konieczne jest również wycięcie kilku drzew – czas na przeprowadzenie tej operacji poszukiwacze mają do końca marca. Pomimo trudności P. Koper nie traci optymizmu: „Wytworzyła się bardzo pozytywna, społeczna akcja związana z pociągiem. Ludzie zgłaszają się, żeby nam pomagać. Cały nadzór inżynierski nad pracami jest robiony dla hobby, dla Wałbrzycha. Firma, która przygotowała nam plan wycinki drzew też zrobiła to, że tak powiem dla sprawy. Przez internet zgłosił się całkiem obcy człowiek, który zagwarantował nam dwa kontenery socjalne. Bezpłatnie jest dla nas przygotowywana wizualizacja naszych przyszłych działań na tym terenie. Po stronie ludzi jest dobry klimat dla naszych działań. Dlatego jeżeli ktoś ma ochotę nam pomóc i z nami współpracować to zapraszamy” – powiedział poszukiwacz Radiu Wrocław.

Źródło: radiowroclaw.pl

Fot.: Nasyp kolejowy w Wałbrzychu, przygotowany do badania dotyczącego Złotego Pociągu. Zdjęcie wykonane z mostu przy ulicy Uczniowskiej w Wałbrzychu. Fot. Wikipedia Commons.

Piotr Rapiński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*