Paleolityczna broń dalekiego zasięgu

Paleolityczna broń dalekiego zasięgu jest starsza, niż sądzono

Znaleziona w Belgii paleolityczna broń dalekiego zasięgu była używana już 31 000 lat temu

Dzięki badaniom archeologicznym w Maisières-Canal została badacze udowodnili, że paleolityczna broń dalekiego zasięgu była używana już 31 000 lat temu.

Dawni mieszkańcy znad rzeki Haine w dzisiejszej południowej Belgii, używali długodystansowej broni – miotaczy oszczepów do polowania na zwierzęta. Nowe badania przeprowadzone w TraceoLab na Uniwersytecie w Liège dostarczają dowodów na to, że ta technika łowiecka była stosowana już 31 000 lat temu!

Materiały znalezione na stanowisku archeologicznym w Maisières-Canal pozwalają datować używanie miotaczy oszczepów (atlatlów) o 10 000 lat wcześniej,  niż wcześniej sądzono na podstawie najstarszych zachowanych przykładów. To odkrycie, opublikowane w czasopiśmie „Nature Scientific Reports”, sprawia, że archeolodzy muszą ponownie rozważyć, kiedy dokładnie ta ważna technologiczna innowacja pojawiła się w historii.

Analiza badań przedstawionych w Nature Scientific Reports

Pojawienie się technologii łowieckiej miało istotny wpływ na przetrwanie wśród wczesnych populacji ludzkich. Dlatego dla badaczy istotne jest poznanie momentu wprowadzenia różnych rodzajów broni. Przyczynia się to do zrozumienia naszej ewolucji.

Jednak określenie czasu przyjęcia długodystansowej broni stanowi problem ze względu na rzadkość zachowanych elementów broni. Badacze chcieli udowodnić, że „miotacz włóczni” był używany do wystrzeliwania „pocisków” uzbrojonych w splątane ostrza krzemienne w Maisières-Canal w Belgii, już 31 000 lat temu.

Badacze przeprowadzili eksperyment w celu poparcia swoich hipotez. Badanie eksperymentalne w porównaniu z próbką przesuwa według badaczy czas używania tej broni o ponad 10 000 lat wstecz, stanowiąc tym samym najwcześniejszy wiarygodny dowód, oparty na śladach użytkowania, dotyczący długodystansowej broni w prehistorycznych polowaniach.

Paleolityczna broń dalekiego zasięgu – znaczenie

„Miotacz oszczepów” to broń przeznaczona do rzucania dużymi oszczepami, które zazwyczaj miały ponad 2 metry długości. Te urządzenia mogą wystrzeliwać oszczepy na odległość sięgającą nawet 80 metrów.

Odkrycie i wprowadzenie broni myśliwskiej o tak dużym zasięgu miało istotne konsekwencje dla rozwoju ludzkości. Zmieniło praktyki łowieckie, a także miało wpływ na dietę i strukturę społeczną prehistorycznych grup łowiecko-zbierackich. Datowanie momentu wynalezienia i rozpowszechnienia tej broni stanowiło przez długi czas temat intensywnych dyskusji w środowisku naukowym.

Do tej pory wczesna broń była trudna do wykrycia na stanowiskach archeologicznych, ponieważ była wykonana ze składników organicznych, które rzadko się zachowują (…) Kamienne groty, które uzbrajały starożytne pociski i które są znacznie częściej spotykane podczas wykopalisk archeologicznych, były trudne do zidentyfikowania z konkretną bronią.

– wyjaśnił Justin Coppe, badacz z TraceoLab.

Przeprowadziliśmy zakrojony na szeroką skalę eksperyment, w którym wystrzeliliśmy repliki pocisków paleolitycznych przy użyciu różnych rodzajów broni, takich jak włócznie, łuki i miotacze włóczni (…) Dzięki dokładnemu zbadaniu pęknięć na tych kamiennych grotach byliśmy w stanie zrozumieć, w jaki sposób każda broń wpływała na pękanie ostrzy, gdy uderzały w cel.

– wyjaśniła Noora Taipale, pracownik naukowy FNRS w TraceoLab.

Każda broń pozostawiała wyraźne ślady na kamiennych grotach, umożliwiając archeologom dopasowanie tych śladów do znalezisk archeologicznych. W pewnym sensie przypomina to identyfikację broni na podstawie śladów, jakie lufa pozostawia na kuli.

Doskonałe dopasowanie między eksperymentalnym miotaczem oszczepów a znaleziskami z Kanału Maisièresa potwierdziło, że myśliwi nad rzeką Haine używali takiej broni.

Odkrycie to zachęca archeologów do dalszego stosowania tej metody, aby dowiedzieć się, jak dawna jest broń dalekiego zasięgu. Przyszłe prace w TraceoLab będą koncentrować się na dostosowaniu podejścia analitycznego do innych kontekstów archeologicznych, aby pomóc w osiągnięciu tego celu.


Źródła:

  • Long-distance weaponry identified at the 31,000-year-old archaeological site of Maisières-Canal, eurekalert.org [dostęp: 15.11.2023].
  • Terminal ballistic analysis of impact fractures reveals the use of spearthrower 31 ky ago at Maisières-Canal, Belgium, Nature Scientific Reports [dostęp: 15.11.2023].

Fotografia poglądowa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*