Papieski śmigłowiec Mi-8 odzyska blask

Muzeum Lotnictwa Polskiego posiada w swojej kolekcji wyjątkowy eksponat. Śmigłowiec Mi-8 nr boczny 620 znajdujący się w zbiorach Muzeum Lotnictwa służył Janowi Pawłowi II w czasie pielgrzymek po Polsce. W obliczu zbliżającego się dnia kanonizacji Papieża Polaka Muzeum ruszyło z inicjatywą, by śmigłowiec stał się wizytówką powietrznej eskadry papieskiej.

Dzięki materiałom wyemitowanym w mediach lokalnych i ogólnopolskich Muzeum otrzymało wiele sygnałów od ludzi i firm z całej Polski, którzy zaoferowali swoją życzliwą pomoc przy odnowieniu śmigłowca. Jednym z pierwszych było Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys z miejscowości Pławce koło Środy Wielkopolskiej. Przedsiębiorstwo pana Artura Zysa zapewni nieodpłatne malowanie kadłuba śmigłowca.

Czujemy się dumni z udziału w inicjatywie – powiedział Artur Zys, właściciel firmy. – Jednym
z elementów narodowej pamięci jest właśnie ten śmigłowiec papieski. Uznaliśmy, że kultywowanie pamięci o przeszłości w tej właśnie formie stworzy nowym pokoleniom szansę na poznanie historii. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań i umiejętności przy wykonywaniu konserwacji.

Transport śmigłowca z Krakowa do lakierni w Pławcach odbędzie się w najbliższy czwartek. Pokonanie trasy kilkuset kilometrów będzie niełatwym zadaniem. Będzie to jednak wyjątkowa okazja do przyjrzenia się z bliska maszynie, która na co dzień jest eksponatem krakowskiego Muzeum. Swoje usługi w tym zakresie zapewniła firma Panas Transport – niezawodny i wieloletni partner Muzeum. Jak zapewnia Prezes firmy, Przemysław Panas, który o akcji również dowiedział się z mediów, podjęcie decyzji o transporcie papieskiego śmigłowca było dla niego bezdyskusyjne.

Jestem pilotem. Jan Paweł II też był lotnikiem. Kiedy latam mam wrażenie jakby On czuwał nade mną. Uznałem, że jestem winien mojemu Patronowi podziękować w jakiś sposób za jego opiekę. I zgłosiłem swoją firmę do pomocy przy transporcie.

Po zakończeniu procesu utwardzania się powłok lakierniczych, śmigłowiec zostanie przewieziony do Muzeum a jego wyposażenie wnętrza będzie poddane gruntownej rekonstrukcji. Swój nieodpłatny udział w odtworzeniu pierwotnego wnętrza typu „salonka” zgłosiła firma tapicerska MSincognito z Wieliczki. Właściciel firmy Pan Mariusz Sosnowski zaproponował wykonanie jej ze specjalnych materiałów odpornych na wilgoć i gwarantujących wieloletnie użytkowanie, gdyż śmigłowiec ma być udostępniany dla zwiedzających.
Jestem społecznikiem i patriotą– powiedział Pan Mariusz Sosnowski. – Kiedy obejrzałem w telewizji program o papieskim śmigłowcu od razu zadzwoniłem do Muzeum. Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem. Nie sposób było zachować się obojętnie wobec tak wspaniałej idei, jaką jest przywrócenie dawnego blasku maszynie, która służyła Papieżowi Polakowi.

Dyrektor Muzeum Krzysztof Radwan podziela entuzjazm.

Jestem niewymownie wdzięczny za pomoc i zaangażowanie firm, która zaoferowały nieodpłatne restaurację papieskiego śmigłowca. Cieszy nas, że w naszych staraniach o przywrócenie dawnej świetności maszynie pomagają nam nie tylko przedsiębiorcy z Małopolski.

Muzeum Lotnictwa Polskiego planuje udostępnienie śmigłowca oraz pokazanie efektów pracy i zaangażowania wielu ludzi dobrej woli jeszcze w kwietniu br. przez dniem kanonizacji Papieża Jana Pawła II.

Więcej informacji na www.muzeumlotnictwa.pl

***

Muzeum Lotnictwa Polskiego to największa kolekcja lotnicza w Polsce i jedna z największych w Europie. W zbiorach placówki znajduje się ponad 230 statków powietrznych, w tym wiele unikatów na skalę światową, 120 silników lotniczych, obszerne zbiory archiwalne
i biblioteczne. Położone na terenie historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny Muzeum oferuje zwiedzającym możliwość poznawania historii i techniki lotniczej w połączeniu
z wypoczynkiem wśród zieleni, posiada także bogatą ofertę edukacyjną. Muzeum jest również organizatorem corocznych Małopolskich Pikników Lotniczych, największych pokazów lotniczych w południowej Polsce.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys jest jedną z czołowych firm komunalnych w Wielkopolsce, obsługuje kilkadziesiąt tysięcy klientów z terenu 17 gmin. Firma działa od 1989 roku. Pięć lat temu firma otworzyła jedną z największych w kraju sortowni odpadów komunalnych. Przedsiębiorstwo stale rozbudowuje swój potencjał  techniczny, warsztatowy
i socjalny. Flota pojazdów jest zmodernizowana i uzupełniana o najnowsze rozwiązania w zakresie techniki komunalnej. W ramach prowadzonej działalności zapewnia odbiór
i transport odpadów, segregację surowców wtórnych, sprzątanie placów i ulic, prace rozbiórkowe i zimowe utrzymanie dróg. Jest organizacją odpowiedzialną społecznie.

„MSincognito” Mariusz Sosnowski działa na rynku usług tapicerskich od 2006 roku. Firma z Przebieczan koło Wieliczki specjalizuje się w renowacji mebli antycznych, tapicerki samochodowej zarówno starych, unikatowych modeli, jak nowoczesnych i sportowych samochodów oraz jachtów. Firma Posiada duże doświadczenie w rekonstrukcji kokpitów – airbag oraz dachów cabrio. Współpracuje m.in. z takimi instytucjami, jak ASP Kraków czy Leopard Polska oraz kilkoma dużymi hurtowniami skór i materiałów obiciowych, oferując klientom szerokie możliwości wyboru wzoru, koloru oraz rodzaju nowej tapicerki.

PANAS TRANSPORT od wielu lat specjalizuje się w międzynarodowym transporcie ładunków specjalnych, ciężkich, ponadnormatywnych i ponadgabarytowych. Firma posiada własny, najwyższej światowej klasy sprzęt transportowy, mogący przewieźć najbardziej nietypowe i skomplikowane ładunki i spełniający  najostrzejsze wymogi techniczne (TUV). Świadczy też usługi z zakresu doradztwa spedycyjno-transportowego. W posiadaniu firmy są również dwa samoloty i śmigłowiec, dzięki którym działania Panas Transport są bardziej operatywne, szybsze i skuteczniejsze. Przedsiębiorstwo jest członkiem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Genewie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*