Parada Zwycięstwa w Londynie z udziałem polskich weteranów

Dokładnie w 75 rocznice zakończenia wojny, 8 maja odbędzie się Parada Zwycięstwa z udziałem polskich weteranów.

Jak wynika z artykułów brytyjskich mediów, zaproszenie – to swego rodzaju rekompensata, za pominiecie żołnierzy Sil Zbrojnych na Zachodzie, w Paradzie Zwycięstwa, która była zorganizowana w czerwcu 1946 r. Uczestniczyli w niej tylko i wyłącznie przedstawiciele władzy komunistycznej.

Potwierdzenie zaproszenia kombatantów polskich na tegoroczne uroczystości otrzymano z Ambasady Rzeczypospolitej w Londynie.

W tym czasie, w Wielkiej Brytanii odbędą się także uroczystości związane z obchodami 80 rocznicy Bitwy o Anglię, w której brali udział piloci polscy. Wśród wielu imprez, które promują nasz udział w tych walkach jest zapewnione wsparcie ambasady. Będą tez one organizowane przez różne instytucje polonijne. Powstał także projekt instalacji mobilnej, która zostanie poświęcona właśnie polskim lotnikom i będzie podróżowała po najważniejszych miejscach historycznych związanych z Bitwa o Anglię. Projekt instalacji pt.: „Zwycięski lot 303” stworzył Alexander Smaga, austriacki architekt. Autor m.in.: pomnika AK, który powinien powstać w Krakowie. Architekt jest także autorem pomnika Polskich Lotników w Normandii, który został odsłonięty w ubiegłym roku w 75 rocznice D-Day. „Zwycięski lot 303” składa się z dwóch elementów – instalacji wystawowej, która jest w kształcie śmigła myśliwskiego samolotu Spitfire oraz sylwetek polskich asów myśliwskich ze stali.

Wystawa będzie prezentowana od maja do października 2020 roku. Przewidywane przystanki tej instalacji to m.in.: Londyn, RAF Norholt, Southampton, Portsmouth, Coventry, Biggin Hill, Dover, Duxford oraz miejscu pamięci w hrabstwach: Essex, Kent, Sussex i Hampshire. W Polsce wystawa będzie pokazywana w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie oraz Gdańsku.

Punktem kulminacyjnym projektu będzie przystanek wystawy w Muzeum Bitwy o Anglię – The battle of Britain Bunker w Uxbridge w Londynie, we wrześniu 2020 r. Autor projektu obecnie poszukuje sponsorów, którzy pomogą przy realizacji wystawy. Prowadzona jest także zbiórka crowfundingowa na stronie internetowej www.polakpotrafi.pl.

Źródło: rp.pl                                                                                                     

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*