Pierwsze kroki w skautostwie | Recenzja

A. Małkowski, Pierwsze kroki w skautostwie

Książka „Pierwsze kroki w skautostwie” autorstwa Andrzeja Małkowskiego to druga publikacja z serii „Przywrócić Pamięć”, jaka trafiła w moje ręce. Seria jak jej nazwa wskazuje ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców idei metodyki harcerskiej z lat 1911-1939. 

Andrzej Małkowski uważany jest za ojca polskiego skautingi. Jego słowa skierowane do młodzieży są zatem niezwykle cenne, pisząc kolokwialnie – z pierwszej ręki. Jest to bowiem reprint wydania z 1916 roku. Część pierwsza, którą w tym tekście recenzuje obejmuje wskazówki jak zawiązać i prowadzić patrol, oraz jak przeprowadzić i zdać egzamin na młodzika.

Choć wskazówki Małkowskiego są pozornie już niekatulane. To jednak zgłaszając się do dzisiejszej drużyny lub zastępu ZHP, czy ZHR warto do tej lektury zajrzeć. Bowiem podstawowe zasady, takie jak przysięga, prawo i wiele innych, mimo upływu lat się nie zmieniły. Lektura tej książki to również ciekawa podróż dla współczesnego harcerza po historii skautostwa.   

Książka ta została opracowana jako praktyczny podręcznik, z którego pomocą zarówno instruktor, jak i nie mający dużego o skautostwie pojęcia kandydat na harcerza będzie mógł się przygotować do służby.

Bez wątpienie wielkim atutem tej publikacji jest jej wartość kolekcjonerska. W końcu dla harcerza historia ma duże znaczenie. Publikacja ta uzupełnia lukę jaka powstała w okresie PRL, kiedy to wiele publikacji zostało wycofanych z bibliotek i zakazanych. Dzięki tej książce jak i całej serii „Przywrócić Pamięć” czytelnik wraca do okresu harcerzy z II RP i Szarych Szeregów. Warto by dziś je przypomnieć, by sięgnąć do źródła i poznać co myśleli i czynili nasi przodkowie.

Książka jest pozycją skierowaną do harcerzy i osób interesujących się historią skautostwa polskiego.  Również powinna zainteresować pasjonatów historii XX wieku. Bowiem słowa Andrzeja Małkowskiego są przelanymi na papier myślami naszych przodków. Tych, którzy wychowali pokalanie Kolumbów.

Publikacja jest wydana w przyjemnej i podręcznej formie. Liczy zaledwie kilkadziesiąt stron, jest natomiast wycieczką po prawie, obyczajach, pieśniach i obrzędach towarzyszących harcerzom przez dziesiątki lat. Kilka stron zostało przeznaczone na notatki czytelnika, co również jest ciekawym rozwiązaniem. Książka ma służyć i uczyć kolejne pokolenia. Moim zdaniem pomysł na przywrócenie jej pamięci zasługuje na pięć!

Ocena recenzenta: 5/6

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*