Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na pierwszy weekend z Galerią Sztuki Średniowiecznej. W sobotę odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z profesorem Antonim Ziembą, oprócz tego o wybranych zabytkach sztuki średniowiecznej w nowo otwartej przestrzeni opowiedzą edukatorzy MNW. W niedzielę będzie można wysłuchać wykładu dr hab. Grażyny Jurkowlaniec oraz koncertu muzyki dawnej. Serdecznie zapraszamy!
14 grudnia / sobota
12.00
Oprowadzanie kuratorskie
Spotkanie z autorem koncepcji rearanżacji Galerii prof. dr. hab. Antonim Ziembą, kuratorem Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej w MNW, wykładowcą w Instytucie Historii Sztuki UW.
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 minut
13.00–17.00
Spotkanie z dziełem
Muzealni edukatorzy opowiadają o wybranych zabytkach z Galerii.
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 30 minut
13.00
Ołtarz św. Barbary, dr Paweł Freus
Fascynująca opowieść o życiu świętej, która za przyjęcie chrześcijaństwa została uwięziona w wieży przez ojca poganina.
14.00
Legenda św. Jadwigi Śląskiej, Monika Miżołębska
Dwa skrzydła ołtarza ukazujące historię patronki Śląska nie tylko pozwalają poznać losy księżnej Jadwigi, lecz także dają wgląd w średniowieczną codzienność.
15.00
Poliptyk z Pruszcza Gdańskiego, Karolina Zalewska
Jeden z najbardziej rozbudowanych treściowo zabytków w Galerii. Zestawiając sceny pasji z historiami starotestamentowymi, artysta zawarł w swoim dziele bardzo złożone przesłanie.
16.00
Tryptyk z Pławna, Przemysław Głowacki
Dzieło plasujące się na granicy dwóch epok, średniowiecza i renesansu. Przedstawia niezwykłą opowieść o cudach św. Stanisława, patrona Królestwa Polskiego.
17.00
Krucyfiks Mistyczny, Karolina Zalewska
Najbardziej dramatyczne przedstawienie Chrystusa w Galerii pozwala wniknąć w charakter późnośredniowiecznej dolorystycznej pobożności.
15 grudnia / niedziela
12.00
„Przestrzeń wyobrażona a przestrzeń rzeczywista. Nastawy ołtarzowe w Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW“, dr hab. Grażyna Jurkowlaniec
Nastawa ołtarzowa to element wyposażenia kościoła, który rozpowszechnił się dopiero w XIV–XV w. Zbiegło się to w czasie ze wzmożonym zainteresowaniem artystów kwestią ukazywania przestrzeni. Podczas spotkania dowiemy się, jak problem przedstawiania przestrzeni wpływał na wygląd tych często skomplikowanych i wieloelementowych sturktur.
Dr hab. Grażyna Jurkowlaniec – dyrektor Instytutu Historii Sztuki UW. Zajmuje się sztuką i historiografią artystyczną późnego średniowiecza i epoki nowożytnej. zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsce ograniczona / ok. 60 minut
18:00
Koncert: Francesco Landini – muzyka trecenta
Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran
Weronika Grozdew-Kołacińska – śpiew
Agnieszka Obst-Chwała – fidel, kierownictwo artystyczne
oraz Sylwia Namroży, Magdalena Tejchma, Tadeusz Czechak, Wojciech Lubertowicz
W programie: Codex Vaticano Rossi, Francesco Landini, Maestro Piero
Hol Główny / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 minut
MNW przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących otwarciu Galerii Sztuki Średniowiecznej po jej całkowitej rearanżacji, skierowany – podobnie jak dotychczasowe oferty edukacyjne instytucji – do szerokiego grona odbiorców. Wśród propozycji znalazły się koncerty muzyki dawnej, wykłady sobotnie, a także cykl wieczornych czwartkowych spotkań „Średniowiecze o zmroku” i familijne „Średniowieczne Soboty”. Przygotowana została również oferta dostosowana do potrzeb gości z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Szczegółowy program wydarzeń (do maja 2014 roku) znajduje się na stronie internetowej Muzeum w zakładce Edukacja: www.mnw.art.pl.