Francja rozpoczyna zwracanie zrabowanych dział sztuki

Francuskie władze rozpoczynają zwracanie państwom afrykańskim tysięcy artefaktów zrabowanych przez Francuzów w czasie ery kolonialnej. Może to dość poważnie uszczuplić zasoby muzealne w tym kraju.

Francuskie władze na zlecenie prezydenta Emmanuela Macrona rozpoczęły właśnie tworzenie podstawy prawnej, która umożliwi skatalogowanie afrykańskich artefaktów i dzieł sztuki, znajdujących się w francuskich muzeach a zrabowanych w erze kolonialnej, w Afryce subsaharyjskiej i zwracanie ich prawowitym, pierwotnym właścicielom.  Szacuje się, że w muzeach państwowych znajduje się obecnie prawie 100 tys. eksponatów pochodzących z Afryki. Artefakty takie są obecnie chronione francuskim prawem, które uznaje je za własność państwową, nawet w przypadku, gdy zostały wywiezione nielegalnie z kraju pochodzenia. Właśnie rozpoczęte działania Paryża mają odmienić ten stan rzeczy.

Procedura ta ma przebiegać założeniu w trzech etapach. Po skatalogowaniu i zinwentaryzowania zasobu muzealnego, który powinien zostać zwrócony państwom afrykańskim ma nastąpić zwrot kilku najważniejszych, najbardziej symbolicznych eksponatów, o których zwrot kraje te już występowały (etap II) a następnie przyjmowanie wniosków od rządów afrykańskich i zwrot pozostałych dział sztuki i przedmiotów (etap III).

Działanie to stanowi wypełnienie obietnicy prezydenta Macrona, którą złożył on w listopadzie 2017 roku w czasie wystąpienia w Burkina Faso, gdzie zapowiedział, że w ciągu pięciu lat chce czasowo lub definitywnie zwrócić Afryce jej dziedzictwo kulturowe.

Stanowi to ciekawy precedens, który być może skłoni inne państwa, dysponujące a nieraz szczycące się zrabowanymi dziełami sztuki do ich zwrotu pierwotnym właścicielom.

Źródło: rp.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*