Plac budowy w Żaganiu przejęty przez archeologów

W miejscu realizacji inwestycji budowlanej przy ul. Nowogródzkiej w Żaganiu od pięciu miesięcy trwają wykopaliska archeologiczne. Na obszarze, na którym miał powstać market odkryto cmentarzysko łużyckie i z wczesnego średniowiecza. Nekropolie w znaczący sposób poszerzają zasób wiedzy na temat kultury łużyckiej, regionu, średniowiecza oraz miasta.

Na placu budowy odkryto ślady cmentarzyska bytującej na tym obszarze grupy białowickiej kultury łużyckiej (ponad 200 grobów) z okresu halsztackiego C sprzed ok. trzech tysięcy lat. Są to m.in.: pochówki pod brukami kamiennymi, na brukach kamiennych, w obstawach kamiennych, groby ciałopalne i wiele innych. Jednakże prace badawcze pozwoliły także na odnalezienie drugiego, najprawdopodobniej osobnego, cmentarza z okresu wczesnego średniowiecza liczącego ponad tysiąc lat (między 950 r., a 1000 r. n.e.). W przypadku drugiej fazy osadniczej można mówić o pochówkach szkieletowych. W grobach całopalnych i szkieletowych odkryto spore ilości obiektów, takich jak: szpile, groty, kółka z brązu, naczynia, zawieszki oraz paciorki.

Pierwszych odkryć w tym rejonie dokonano już w latach 60 XX w. Obecne wykopaliska są kontynuacją tych sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy odkryto 80 grobów z czasów kultury łużyckiej. Mając to na uwadze, należy zaznaczyć, że na całym zbadanym do tej pory terenie odkryto prawie 300 pochówków oraz tysiące zabytkowych przedmiotów.

Znalezione w grobach srebrne ozdoby wskazują, że chowano w tym miejscu osoby należące do miejscowej elity.

Odkopane artefakty przetransportowano do pracowni badawczej w Gdańsku.

Ciężko sprecyzować, kiedy dokładnie badania archeologiczne dobiegną końca. Na podstawie dotychczasowych prac ustalono, że nekropolia rozciąga się poza obszar wyznaczonej działki.

W opinii kierującego badaniami dr Bartosza Jóźwiaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego jest to jedno z najważniejszych i najciekawszych znalezisk archeologicznych ostatnich miesięcy. Opracowywanie wydobytych przedmiotów potrwa przynajmniej dwa lata. Jak zaznacza dr Jóźwiak: […] odkrycia rzucają nowe światło na grupę białowicką kultury łużyckiej, a wczesnośredniowieczna nekropolia – na datowanie i początki Żagania.

Film oraz zdjęcia przedstawiające prace wykopaliskowe można zobaczyć pod poniższym linkiem: https://gazetalubuska.pl/w-zaganiu-powstanie-nowy-market-ale-teraz-plac-budowy-przejeli-archeolodzy-na-starym-luzyckim-cmentarzysku-odnaleziono/ar/c15-15193636

Źródła: zachod.pl, zagan.naszemiasto.pl, gazetalubuska.pl

Fot. Żagańskie Stowarzyszenie Ratowania i Ochrony Zabytków

Marcin Marszałek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*