Plakatowa Rzeczpospolita Ludowa. Polskie plakaty polityczne 1944-1990

W rocznicę wyborów do Sejmu kontraktowego, 4 czerwca o godz. 18:00, Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie zaprasza na otwarcie wystawy Plakatowa Rzeczpospolita Ludowa. Polskie plakaty polityczne 1944-1990. Podczas wernisażu można będzie spotkać się z autorem opozycyjnych plakatów oraz samodzielnie wykonać druk na ramce, którą posługiwali się niezależni twórcy.

Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt plakatów politycznych z lat 1944-1990, od propagandowych plakatów władz, po podziemne druki „Solidarności”. To graficzna podróż przez historię powojennej Polski: eksponaty pochodzą z różnych dekad, a ich tematyka związana jest z głośnymi wówczas wydarzeniami i postaciami. Lata 40. ukazane są z perspektywy dwóch stron barykady: zarówno poprzez plakat upamiętniający zdobycie Monte Cassino, jak i przez agresywne plakaty antymikołajczykowskie z okresu referendum i wyborów. Kolejna dekada to przykłady sztuki socrealistycznej, dla których przeciwwagę stanowi plakat słynnej wystawy Arsenał 55 – zapowiedzi politycznej odwilży. Dla lat 60. znamienny będzie plakat, który stał się symbolem wydarzeń politycznych – afisz przedstawienia Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka. Zupełnie inny charakter mają eksponaty z epoki Gierka, stanowiące przykład typowej dla tego czasu propagandy sukcesu. Kontrastują z nimi plakaty z lat 80.: na wystawie znajdziemy zarówno antyamerykańskie plakaty  rządzącej ekipy, jak i małoformatowe sitodruki „Solidarności” ze słynnym logo. Symbolicznym zwieńczeniem wystawy będą afisze i plakaty z czasów wyborów do Sejmu kontraktowego.

Plakaty pochodzą ze zbiorów Galerii Plakatu Piotra Dąbrowskiego – marszanda i znawcy sztuki, twórcy serwisu The Art of Poster, właściciela największej prywatnej kolekcji polskiego plakatu, liczącej około 20 tys. plakatów. Autorem plakatu wystawy jest Piotr Młodożeniec. Wystawa będzie czynna do 26 lipca.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*