Plebiscyt historyczny „Mówią Wieki”

W maju będzie obchodzona 70. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej. Z tej okazji zapraszamy do udziału w plebiscycie na największego narodowego bohatera konfliktu, który tak boleśnie doświadczył Polskę i jej mieszkańców. Wybór nie jest łatwy, bo trudno porównać osoby umiejętnie dowodzące wojskiem i np. ludzi którzy ratowali Żydów, za co w okupowanej Polsce groziła kara śmierci. Jednocześnie to okazja do zadumy nad wojennymi losami naszego narodu i meandrami zbiorowej pamięci, na którą wpływały i wpływają polityka, nauka, kultura. Organizatorem plebiscytu jest redakcja magazynu „Mówią wieki”, a patronat nad nim objęło Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl.

Na pewno bardzo wielu Polaków zasłużyło na miano wojennego bohatera. Nie jesteśmy w stanie uhonorować wszystkich. Prezentowana lista kandydatów ogranicza się do 30 nazwisk – swój głos można oddać m.in. na Władysława Andersa, Henryka Dobrzańskiego  „Hubala”, Stanisława Marusarza, Jana Piwnika „Ponurego”, Władysława Sikorskiego, św. Maksymiliana Marię Kolbego, Irenę Sendlerową czy Elżbietę Zawacką „Zo”.

Pełna lista kandydatów wraz z opisami jest dostępna na stronach internetowych www.muzhp.pl i www.mowiawieki.pl oraz w marcowym numerze Magazynu Historycznego „Mówią wieki”.

Głosy można przesyłać do 10 kwietnia 2015 roku na kartkach pocztowych na adres: Redakcja „Mówią Wieki”, ul. Bema 87, 01-233 Warszawa (z dopiskiem „Polski bohater drugiej wojny światowej”) lub pocztą elektroniczną na adres [email protected].

Organizator dopuszcza głosowanie na trzy postacie z listy (każdej zaliczany jest jeden głos). Można także zgłosić jednego kandydata spoza listy wraz z krótkim uzasadnieniem.

Wśród osób, które wezmą udział w plebiscycie, rozlosowanych zostanie 15 zestawów książek historycznych oraz gadżety (m.in. USB i koszulki).

Wyniki zostaną ogłoszone w numerze majowym „Mówią wieki” oraz na stronach www.mowiawieki.pl i www.muzhp.pl.

 

Więcej informacji:

Bogusław Kubisz

zastępca redaktora naczelnego „Mówią wieki”

e-mail: [email protected], tel. 22 457 04 20, 603 210 122

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*