Pliniusz Starszy odnaleziony?

Naukowcy ponownie przebadają czaszkę, która miała rzekomo należeć do rzymskiego historyka Pliniusza Starszego. Pisarz ten zginął w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku.

Rzekoma czeszka Pliniusza Starszego została odnaleziona blisko sto lat temu przez włoskiego inżyniera Gennaro Matrone. Włoch miał wówczas odnaleźć blisko 70 ludzkich szkieletów, którymi były ofiary erupcji Wezuwiusza, do której doszło w sierpniu 79 roku naszej ery. Matrone swoje znalezisko odkrył w rejonie miejscowości Stabie, które obok Pompei i Herkulanum padło ofiarą wulkanu. Jednym z odkrytych szkieletów miał być według włoskiego inżyniera wybitny rzymski historyk.

Szkielet ów posiadał złote naszyjniki i bransolety, a także krótki miecz ozdobiony kością słoniową i muszlami. Matrone od samego początku twierdził, że odnalazł szkielet Pliniusza Starszego. Zakopał kości z wyjątkiem czaszki i miecza wtedy, gdy badacze nie zgadzali się z jego teorią. Wspomniana czaszka i miecz trafiły po latach do rzymskiego Museo di Storia dell’Arte Sanitaria. Teraz badacze mają zamiar zbadać czaszkę, dzięki czemu potwierdzą lub zaprzeczą teorię Matrone dotycząca Pliniusza Starszego.

Gajusz Pliniusz Secundus urodził się w 23 roku naszej ery. Był rzymskim historykiem, pisarzem, a także wojskowym. Jego najbardziej znanym dziełem literackim była Naturalis historia. W 79 roku Pliniusz Starszy był dowodzącym floty, która miała ocalić ludność Pompejów i innych okolicznych miast w momencie wybuchu Wezuwiusza. Pliniusz miał zginąć w miejscowości Stabie – jego śmierć opisał krewny historyka, Pliniusz Młodszy.

Źródło: haaretz.com, mysteriousuniverse.org

Hubert Nowak

One Comment

  1. Adrian Sadura

    Cała sprawa ciekawa, choć nazbyt pachnąca sensacją. Ale nigdy nie wiadomo!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*