Po 75 latach pokolorowano zdjęcia pokazujące piekło Auschwitz wypisane na twarzy 14 – letniej dziewczynki z Polski

Brazylijska artystka Marina Amaral poddała koloryzacji kilka czarnobiałych fotografii powstałych 75 lat temu, przedstawiających 14 – letnią dziewczynkę z Zamościa, uwięzioną w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, tuż po tym jak została pobita przez strażniczkę. Dziewczynka zmarła w 1943 roku po trzech miesiącach od przybycia do obozu.

Czesława Kwoka w chwili przybycia do KL Auschwitz miała zaledwie 14 – lat. Zmarła po trzech miesiącach pobytu w obozie w 1943 roku. Dziewczynka i jej matka Katarzyna zostały przetransportowane  do obozu w Oświęcimiu z rodzinnego domu w Zamościu, by zrobić miejsce dla niemieckich kolonistów w ramach prowadzonej wówczas przez Niemców tzw. Aktion Zamość  – wysiedleń ludności polskiej z terenów Zamojszczyzny. Po osadzeniu w obozie zostały wraz z matką uznane za więźniów politycznych – na pasiaku miały naszyty czerwony trójkąt z literą „P”.

Przerażające fotografie pokazują dziewczynkę tuż po pobiciu jej przez niemiecką strażniczkę. Zdjęcia dziewczynki ożyły 75 lat później dzięki projektowi autorstwa brazylijskiej artystki Mariny Amaral, która poddała je gruntownej koloryzacji, pokazując na światło dzienne strach wypisany  na jej twarzy, łzy w oczach i rozciętą, pokrwawioną wargę. Dziewczynka została pobita przez strażniczkę tylko dlatego, że nie rozumiała jej rozkazów, wydawanych w języku niemieckim. Więzień KL Auschwitz Wilhelm Brasse zajmujący się w obozie fotografowaniem nowoprzybyłych więźniów, który zmarł w 2012 roku ujawnił, że strażniczka uderzyła dziewczynkę w twarz pejczem. W filmie dokumentalnym z 2005 roku Brasse powiedział, że Płakała ale nie mogła nic zrobić. Przed zrobieniem zdjęcia dziewczynka wytarła łzy i krew sączącą się z rozciętej wargi.

Czesława Kwoka zmarła w marcu 1943 roku, zaledwie trzy miesiące po przybyciu do KL Auschwitz. Jej portret jest wystawiony w Muzeum Państwowym Auschwitz – Birkenau.

Źródła: dailymail.co.uk

Fot.: domena publiczna

Zenon Purta

2 komentarze

  1. Tomek666212

    Śmierć tej pięknej dziewczynki była wprost szokująco smutna. Na tym zdjęciu jest 3 miesiące wcześniej i wygląda jeszcze dobrze. Jednak po tych 3 miesiącach mogła być już ledwo żywa. Zapewne musiała strasznie cierpieć przed śmiercią. Te dzieci, które zabijano od razu po przybyciu w komorach gazów były już w lepszej sytuacji. Jednak wbijanie igły proste w serce i wstrzykiwanie fenolu to po prostu tortury i aż trudno to sobie wyobrazić, szczególnie gdy była w pełni świadoma.

  2. Według „illustre.ch” Czesława została zamordowana przez Polaków.
    Szwajcarska (francuskojęzyczna) gazeta „illustre.ch” napisała: „Czesława Kwoka zmarła 12 marca 1943 r. w polskim nazistowskim obozie zagłady”. Cyt oryginalny: „Czesława Kwoka est morte le 12 mars 1943 dans le camp d’extermination nazi polonais.”
    Na wysłaną do redakcji wiadomość o błędzie, od tygodnia brak jakiejkolwiek odpowiedzi.

    https://uploads.disquscdn.com/images/31aa89fbeb5a75f4fa22fed72610eae92c8c541093990c1956ddef724d8c9cf4.jpg illustre.ch/news/la-photo-dune-victime-dauschwitz-bouleverse-le-web

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*