W pobliżu słynnego szkockiego jeziora Loch Ness znaleziono miejsca pochówków z epoki brązu

Archeolodzy znaleźli dowody na to, że w pobliżu jeziora Loch Ness w Szkocji w epoce brązu dokonywano licznych ceremonii pogrzebowych.

Drugi liczący 4000 lat grób znaleziono na obszarze zwanym Drumnadrochit, gdzie w 2015 roku odkryto jamę grobową otoczoną kamieniami w kształcie skrzyni. Znaleziono w niej ludzkie szczątki. Ostatni ze znalezionych gróbów wypełniony był ziemią, powodując zniszczenie jamy grobowej – znaleziono w nim gliniany kielich, który mógł zostać złożony w ofierze osobie pogrzebanej w skrzyni.

Pierwszy grób odkryto podczas prac przy budowie nowego centrum medycznego Drumnadrochit. Według archeologów z AOC Archeology Group odkrycie drugiej jamy grobowej w kształcie skrzyni dostarcza coraz więcej dowodów na to, że w tym miejscu odbywały się w epoce brązu ceremonie pogrzebowe. Odkryte jamy grobowe dostarczają więcej informacji na temat prehistorii tego obszaru. Z historycznego punktu widzenia na mapach tego obszaru widniał duży kopiec, ale wieki orania na tych polach usunęły wszelkie ślady dotyczące prehistorii tego miejsca – powiedziała Mary Peteranna z AOC Archeology Group. Prawdopodobnie znalezione groby pokryte były kamiennymi kopcami lub kopcami, które dawno temu zostały zaorane. Poza ceramiką w miejscach pochówku z epoki brązu znajdowano inne artefakty, takie jak groty strzał, ochraniacze na nadgarstki i miedziane noże. Znaleziony gliniany kielich z Drumnadrochit podobny jest do innych szkockich odpowiedników z 2200 – 1900 roku p.n.e. Ważne znaleziska z epoki brązu zostały odkryte w szkockim regionie Highlands. Są wśród nich szczątki kobiety znanej archeologom jako Ava, skrót od Achavanich, której kości odkryto w 1987 roku.

Źródło: bbc.com

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*