Pochówek sprzed 4000 lat ujawniony na „Wyspie Druidów”

Archeolodzy prowadzący prace na walijskiej „Wyspie Druidów” odkryli miejsce pochówku w kształcie kopca, którego czas powstania szacuje się na 4000 lat temu!

Na wyspie Anglesey, usytuowanej w północno-zachodniej Walii, odkopano grób znacznie starszy niż obecność druidów, magicznych kapłanów, którzy przypuszczalnie mieli na tym terenie żyć około 2000 lat temu. Wspominał o nich w swoich opisach historyk rzymski Tacyt (około 56-120 r.). W mitologicznych przekazach przedstawiano ich jako przywódców religijnych Celtów. Podczas najazdu Rzymian  u schyłku I stulecia mieli rzucać na nich klątwy. Jednakże historycy podkreślają, że oprócz tradycyjnych przekazów, nie ma źródłowego poświadczenia ich istnienia. Ronald Hutton z Uniwersytetu w Bristolu wysunął hipotezę, że być może druidzi byli wymysłem wyobraźni Tacyta, który w ten sposób chciał ożywić przekaz o ataku Rzymian na Anglesey.

Aczkolwiek najnowsze wykopaliska rzucają nowe światło na starożytnych mieszkańców tej wyspy. Naukowcy zwrócili uwagę na to, że kopiec został odnaleziony w odległości 50 metrów od innego grobowca w miejscu zwanym Bryn Celli Ddu (z walijskiego „kopiec w ciemnym gaju”). Archeolodzy odkryli miejsce pochówku w lipcu tego roku, aktualnie trwają prace związane z poszukiwaniem ludzkich szczątków. Dotychczas badacze ustalili, że zachowane zabytki używane były przede wszystkim do celów ceremonialnych, rytualnych. Są to głównie elementy ceramiki, narzędzia krzemienne.

Najprawdopodobniej kopiec usypano w epoce brązu, jednakże niektóre artefakty w nim znalezione być może są starsze. Ostatecznie tylko dokładna analiza może rozwikłać kwestię datacji.

źródło: www.livescience.com
Fot. Adam Stanford, Aerial-Cam

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*