Pod Szczecinem odkryto włócznię sprzed 9 tys. lat

Bolków obok jeziora Świdwie (woj. zachodniopomorskie) jest już od wielu lat obiektem intensywnego zainteresowania archeologów, historyków oraz poszukiwaczy. W ciągu ostatnich dni to właśnie tam znaleziono unikatową włócznię – jedyną tego typu na terenie Europy.

Kierownikiem wykopalisk jest prof. Tadeusz Galiński ze szczecińskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Zaznacza, że w Europie nie odkryto dotychczas podobnego przedmiotu z tego okresu. O unikatowym charakterze znaleziska przesądza obecna na jego zewnętrznej, lekko wypukłej stronie bogata dekoracja. Przeplatające się na niej wątki geometryczne i zoomorficzne.

Włócznie znaleziono metr pod powierzchnią torfu. Zachował się wyjątkowo duży jej fragment, mierzący około 40 cm długości i około 10 cm szerokości. Przedmiot został najprawdopodobniej wykonany z drzewa jesionu i datuję się, że ma blisko 9 tysięcy lat. Jednak dopiero specjalistyczne badania pozwolą ostatecznie stwierdzić jak stary jest i z czym można go bezpośrednio powiązać.

Przedmiot odkryto w czasie wykopalisk prowadzonych w sąsiedztwie sanktuarium szamańskiego z początków mezolitu. Badania na tym terenie trwają już ponad 4 lata. Pierwsze prace rozpoczęto jeszcze w 2012 roku. W tym czasie odkryto m.in. meteoryt umiejscowiony wewnątrz jednego z szałasów, drewnianą kadzielnicę używaną w czasie rytuałów, czy laskę o nietypowym kształcie (prawdopodobnie chodziło o maskę obrzędową).

Źródło: Polska Agencja Prasowa – Nauka w Polsce.

Fot: zdziennikaodkrywcy.pl

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*