Podczas prac wykopaliskowych na terenie XVIII- wiecznego fortu Michilimackinac dokonano szeregu odkryć. W piwnicy domu, w przeszłości służącej jako magazyn handlowy odnaleziono m.in. fragment białego, ocynkowanego słoju, dwie skorupy, będące pozostałościami dwóch porcelanowych waz chińskich oraz mosiężny naparstek. Odnalezione przedmioty zostały wydatowane na okres między rokiem 1760 a 1770, gdy fort znajdował się w rękach Brytyjczyków.
25 czerwca, podczas prac wykopaliskowych na terenie amerykańskiego Fortu Michilimackinac, znajdującego się w stanie Michigan, dokonano szeregu odkryć archeologicznych. Udało się wykopać m.in. fragment białego ocynkowanego słoju, dwie skorupy, w kolorze białym oraz niebieskim, będące fragmentami porcelanowych waz pochodzących z Chin, oraz fragmenty angielskiej biżuterii wykonanej z koralików.
Najciekawszym odkryciem jest jednak naparstek wykonany z mosiądzu, posiadający charakterystyczny mały otwór na wierzchołku. Zdaniem dr Lynn Evans mógł służyć do gry na bębnie. Dobosz mógł nakładać go na palec, aby podczas uderzania nim o bęben instrument wydawał charakterystyczny brzdęk. Za takim zastosowaniem tego przedmiotu przemawia również fakt, iż kilkanaście dni wcześniej, 13 czerwca na terenie tego samego fortu znaleziono fragment taśmy będącej w przeszłości elementem konstrukcji bębna.
Fort Michilimackinac został wybudowany w roku 1715 przez francuskich kolonialistów. W 1763 roku został przejęty przez Brytyjczyków na skutek ich triumfu nad Francuzami w Wojnie o panowanie w Ameryce Północnej. Został przez nich opuszczony w roku 1783. Fort był także ważnym ośrodkiem handlowym. Sprzyjało temu jego położenie na północnym wierzchołku dolnego półwyspu obecnego stanu Michigan, niedaleko Cieśniny Mackinac. Znajdował się na szlaku handlowym łączącym Atlantyk i rzekę Św. Wawrzyńca z Wielkimi Jeziorami i rzeką Missisipi. Służył jako skład zaopatrzenia dla kupców działających w zachodniej części Wielkich Jezior.
W roku 1960 pozostałości fortu zostały uznane za National Historic Landmark, dzięki czemu podlegają ochronie. Od ponad roku prowadzone są tam wykopaliska archeologiczne. Oprócz opisanych powyżej odkryć z ostatniego miesiąca. Znaleziono tam również ostrze noża, kilka krucyfiksów, zamki do skrzyń a także dużo biżuterii.
Źródło: foxnews.com, arceology.org.
Damian Sideł
Fot.: Fort Michilimackinac współcześnie, Wikimedia Commons