Polityka sowietów wobec Polski. Konferencja IPN-u

Jerzy Eisler, który piastuje stanowisko dyrektora oddziału IPN w Warszawie powiedział iż temat konferencji, “W drodze do władzy – struktury komunistyczne realizujące politykę Rosji Sowieckiej i ZSRR wobec Polski (1917–1945)”, jest jednym z niewielu, który ma dla niego rangę „archeologiczną” w historii współczesnej.

Temat konferencji charakteru „archeologicznego” w wielu przypadkach odnosi się do bardzo odległej historii typu starożytność, średniowiecze czy nowożytność. Historia współczesna jest nam na tyle nieodległa, że o status takiej konferencji trzeba się na prawdę napracować. Dla mnie okres międzywojenny to lata dość zamierzchłej historii, ale to zarazem dla wielu moich bohaterów, którymi się zajmowałem i zajmuję, to okres wchodzenia w politykę, może nie od razu w wielką, ale regionalną – dodał prof. Eisler, autor m.in. książki Siedmiu wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR. W swojej książce opisał początki politycznej kariery m.in. Władysława Gomułki czy Bolesława Bieruta.

“W drodze do władzy – struktury komunistyczne realizujące politykę Rosji Sowieckiej i ZSRR wobec Polski (1917–1945)” to temat konferencji, którą zorganizował IPN i zaprosił wielu specjalistów zajmujących się tym działem historii. Zjawił się m.in. Nikita Pietrow, który jest zasłużony dla polskiej historiografii. Natomiast pomysłodawczynią Elżbieta Kowalczyk z Biura Badań Historycznych IPN powiedziała PAP, że spotkanie historyków m.in. z Rosji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy ma pogłębić wiedzę o tych instytucjach państwa sowieckiego, które zajmowały się tzw. sprawami polskimi.

Dla nas – historyków zajmujących się relacjami polsko-rosyjskimi, to bardzo ważna konferencja – podkreśliła Kowalczyk. W dalszej części swojej wypowiedzi zaznaczały również, że uczestnicy konferencji historycznej poruszą wiele tematów, w których jest zaznaczona rola Sowietów, aby zniszczyć suwerenność i niepodległość II Rzeczypospolitej Polskiej. Główną postacią konferencji będzie Nikita Pietrow, który opublikował ponad 100 prac, w ktorych opisuje terror komunistycznego w Rosji sowieckiej.

Petrow publikował pracę poświęcone m.in. operacji polskiej NKWD, fałoszwanie wyborów w Polsce po wojnie czy też o wykonawcach zbrodni katyńskiej.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*