Polscy detektoryści odnaleźli w Anglii skarb warty 150 000 funtów

Grupa amatorskich poszukiwaczy skarbów znalazła w hrabstwie Buckinghamshire w Anglii ponad 550 monet z XIII i XIV wieku. Ich wartość szacuje się na ponad 150 000 funtów.

Trzech Polaków, bracia Tobiasz i Mateusz Nowak, Dariusz Fijałkowski oraz Anglik Andrew Winter dokonali niezwykłego odkrycia. W położonym na północ od Londynu hrabstwie Buckinghamshire znaleźli ponad 550 złotych i srebrnych monet, w tym dwanaście wyjątkowo rzadkich z wizerunkami Edwarda I oraz II, czyli pochodzącymi z lat 1272 – 1327.

Skarb został znaleziony w pobliży Hambleden, wioski, o której pierwsze wzmianki pochodzą z XI wieku. Możliwe, że monety zostały ukryte przez lokalnego bogacza jako forma zabezpieczenia finansowego. Trzeba pamiętać, że w tych czasach nie istniały banki jak dzisiaj.

Mateusz Nowak opisał to odkrycie: „To było niesamowite. Po znalezieniu skarbu, a następnie oczyszczeniu terenu, musieliśmy dwukrotnie rozszerzyć obszar poszukiwań, bo tak dużo znajdowaliśmy”.

Odkryte monety trafią najpierw do muzeum, tam będą wycenione przez ekspertów, po czym zostaną wystawione na sprzedaż. Zysk zostanie podzielony pomiędzy szczęśliwymi poszukiwaczami a właścicielem terenu. Obecnie wartość znaleziska szacuje się na około 150 000 funtów. Jest to prawdopodobnie największy odkryty w Wielkiej Brytanii skarb od ponad dekady.

Źródła: glbnews.com, inews.co.uk
Fot. SWNS

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*