film wiedźmin

9 listopada 2001 roku odbyła się premiera filmu Wiedźmin

Tego dnia 2001 roku odbyła się premiera polskiego filmu Wiedźmin

Polski film fantasy Wiedźmin będący ekranizacją prozy Andrzeja Sapkowskiego, sagi o Wiedźminie, miał swoją premierę w 2001 roku.

Włodzimierz Otulak z Vision zauważył, że mimo krytycznych głosów, frekwencja na stołecznej premierze filmu dowodzi, że widzowie nie dali się przekonać negatywnym recenzjom. Przyznał, że „Wiedźmin” ma swoje niedociągnięcia, ale nie zasługuje na tak ostre oceny, jakie otrzymuje.

Film „Wiedźmin” w reżyserii Marka Brodzkiego, inspirowany twórczością Andrzeja Sapkowskiego, przyciągnął w pierwszy weekend pokazów ponad 183 tysiące widzów, co dało mu trzecie miejsce wśród najbardziej oczekiwanych premier roku, zaraz po filmach „W pustyni i w puszczy” oraz „Quo Vadis”.

Marek Brodzki, który wcześniej współpracował przy realizacji takich dzieł jak „Lista Schindlera” i „Pan Tadeusz”, debiutuje w „Wiedźminie” jako reżyser pełnometrażowy. Wokół filmu narosło wiele kontrowersji już w fazie produkcji. Krytycy literatury Sapkowskiego uruchomili internetową kampanię protestacyjną przeciwko filmowi, podkreślając, że subtelności języka autora nie są dobrze przekładalne na film, a obsadzenie Michała Żebrowskiego w roli Geralta wywołało wątpliwości ze względu na jego młody i subtelny wizerunek.

Po premierze, choć oceny aktorstwa były mieszane, to jednak zwracano uwagę na pozytywne aspekty wykonania roli przez Żebrowskiego. Niestety scenariusz został skrytykowany za to, że skupia się na prostych anegdotach związanych z Geraltem, zamiast na bardziej złożonej historii.

Ostatecznie film nie przypadł do gustu publiczności, czego efektem było to iż, zarobił jedynie około połowy tego, co wydano na jego produkcję. Mimo nieprzychylnych ocen film chwalono za muzykę Grzegorza Ciechowskiego, oraz postać Geralta (chociaż wytknięto pewne błędy w charakteryzacji).

Scenarzysta Michał Szczerbic, mimo zaangażowania w projekt, nie został wymieniony w napisach początkowych, co, jak wyjaśnił Brodzki, wynikało z wewnętrznych konfliktów w trakcie prac nad końcową wersją filmu, co skłoniło Szczerbica do wycofania swojego nazwiska.

W obsadzie „Wiedźmina” znaleźli się między innymi Michał Żebrowski, Zbigniew Zamachowski czy Grażyna Wolszczak. Film został stworzony jako przy okazji prac nad serialem telewizyjnym, którego premiera miała miejsce jesienią 2002 roku.

Fot. Kadr z filmu „Wiedźmin”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*