Polskie parafie w USA celem badaczy z KUL

Polskie parafie i kościoły w Stanach Zjednoczonych zostaną zbadane przez pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w ramach programu naukowego, który ma na celu inwentaryzację źródłową na terenie USA. Z 900 kościołów jakie zostały założone na przełomie XIX i XX wieku pozostało 300, stąd konieczność przeprowadzenia odpowiednich badań.

Polacy stanowią liczną grupę mieszkańców USA. Dane szacunkowe podają liczbę 10,6 mln ludzi pochodzenia polskiego. Największe skupiska naszych rodaków to: Chicago, Nowy Jork, Los Angeles, Detroit, Denver i Seattle (dane na rok 2001).

Badaniami pokieruje profesor Jacek Gołębiowski, który jest dyrektorem Ośrodkiem Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Emigranci z naszego kraju założyli w Stanach Zjednoczonych dużą bazę, blisko 900 parafii – mówi.  Niestety w ostatnich latach liczba ta stanowczo uległa zmniejszeniu. Powodami tego zjawiska jest zmniejszona lub całkowity brak emigracji Polaków a także zasiedlanie polonijnych parafii przez inne grupy etniczne.

W tej chwili mamy około 300 czynnych parafii i ośrodków duszpasterskich, gdzie liturgia nadal jest sprawowana w języku polskim – wylicza prof. Gołębiowski. Wywnioskować można, że stan liczbowy z początku XX wieku został pomniejszony o 2/3 swojej wyjściowej wartości.

Badania rozpoczną się w lipcu i w pierwszej kolejności obejmą 21 katedr znajdujących się na terenie Chicago i w najbliższej okolicy miasta, które jest największym skupiskiem Polonii. Badaczom bardzo zależy na dokładnej dokumentacji fotograficznej i szczegółowych opracowaniach. Gdy już wszystkie badania dobiegną końca powstanie internetowa baza danych, z których będą mogli korzystać historycy i pracownicy naukowi badający kwestię emigracji Polaków. Przeprowadzenie badań jest możliwe dzięki dofinansowaniu przez dotacje pochodzące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą”. Celem tego programu jest promowanie polskiego dorobku poza granicami naszego kraju. Pierwszy etap zostanie sfinansowany kwotą 180 tysięcy złotych.

Szczegółowy opis, digitalizacja źródeł oraz fotograficzna dokumentacja to nadrzędny cel opisywanego programu. W prace zaangażowani zostaną pracownicy Towarzystwa Przyjaciół KUL, Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie a także archiwiści i historycy ze Stanów Zjednoczonych.

Badania dotyczące polskich parafii w USA objęli wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Robert Gliński oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej biskup Wiesław Lechowicz.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, deon.pl, ekai.pl, informacjaprasowa.com, emigracja.chrystusowcy.pl, mojasocjologia.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Machynia

Michał Machynia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*